تنوع زیستی و طبیعت
Biodiversity and Nature
درباره وبلاگ


تنوع زیستی به معنای قابلیت تمایز بین ارگانیسم های زنده از هر منبع شامل اکوسیستم های زمینی، دریایی و اکوسیستم های آبزی، همچنین شامل ترکیبات اکولوژی که بخشی از اکوسیستم ها را تشکیل می دهند، می باشد. تنوع زیستی علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها را نظیر خوراک، پوشاک و مسکن فراهم می آورد، سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون و همه جانبه ما را نیز تضمین می کند. روند رو به رشد تهدید این گنجینه حیات سیاست مداران و متفکران را به توجه بیش از پیش به این مقوله معطوف داشته است.

مدیر وبلاگ : شهرام صمدی خادم
نظرسنجی
چقدر با مبحث " تنوع زیستی " آشنایی دارید؟


 

طی 540 میلیون سال گذشته موجودات زنده روی زمین شاهد پنج رخداد انقراض بزرگ بوده اند که طی آنها، تعداد بسیار زیادی از گونه های زیستی به کلی نابود شده اند.

 طبق گزارشی که اخیراً در نشریه آکادمی ملی علوم (National Academy of Sciences) به چاپ رسیده، جمعیت حیوانات در سرتاسر کره خاکی با سرعت فوق العاده زیادی رو به کاهش است و به عقیده دانشمندان، فرایند «نابودی زیستی» با شتاب به پیش می رود.

 بوم شناس ها و زیست شناس های گردآورنده تحقیق فوق می گویند:

 نزدیک به 50 درصد از تعداد حیواناتی که زمانی در کنار ما روی زمین زندگی می کردند، یعنی جمعیتی بالغ بر میلیارد ها جاندار، به طور کامل از بین رفته اند.

 نگرانی دانشمندان در حال حاضر، فقط گونه های در معرض نابودی کامل نیست. انقراض محلی برخی جانداران (یعنی از بین رفتن یک گونه در منطقه ای خاص و نه از سرتاسر زمین) نیز مشکلات گسترده ای را در پی دارد و می تواند مقدمه ای بر انقراض دیگر گونه ها در آن منطقه باشد. به عبارت دیگر، کاهش جمعیت حیواناتی که هنوز به عنوان «گونه در معرض خطر» طبقه بندی نشده اند، نشانه رویداد انقراض بزرگ است. با توجه به تمام نشانه های موجود، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که زمین اکنون در ششمین رویداد انقراض بزرگ قرار گرفته است، که به انقراض هولوسن (هولوسین) مشهور است. کاهش جمعیت جهانی

 محققین برای اجرای این تحقیق، 27600 گونه از مهره داران (Vertebrate) یعنی تقریباً نیمی از تمام آنهایی که تا به امروز را شناخته ایم را بررسی کردند و دیدند جمعیت بیش از 30 درصد آنها رو به کاهش است. از سوی دیگر، جمعیت محلی بسیاری از این حیوانات در مناطق خاصی از جهان به طور کامل از بین رفته است، اما به خاطر تعداد بالا در دیگر مناطق، در مورد آنها اعلام خطر نشده است.

 انقراض جمعیت های محلی را باید کاملاً جدی بگیریم، زیرا ناپدید شدن گونه های خاص از زیست بوم (اکوسیستم) محلی اثری آبشاری بر جای گذاشته و کل سیستم را تحت تأثیر قرار می دهد. زمانی که جمعیت بزرگی از حیوانات از بین بروند، جمعیت های کوچکی باقی می مانند که در برابر خطر انقراض، آسیب پذیر تر خواهند بود. به عنوان مثال فرض کنید فیل های جنگلی در تمام پارک های ملی حیات وحش آفریقا از بین رفته و فقط در یکی از آنها باقی بمانند. این فیل ها وظیفه پراکنده ساختن بذر گیاهان و ایجاد مسیر عبور برای حیوانات کوچک تر را بر عهده دارند. با از بین رفتن آنها، گونه های گیاهی که برای تکثیر به فیل ها نیاز داشتند هم از بین می روند و حیوانات مصرف کننده این گیاهان هم به تدریج نابود می شوند.

 انقراض جمعیت محلی گرده افشان ها مانند زنبور عسل، اثرات مخرب تری را بر جای خواهد گذاشت، چون تکثیر گیاهان میوه دار به آنها وابسته است. اگر گیاهان نتوانند کاهش زنبورها را تحمل کنند، حیات بسیاری از حیوانات و حتی انسان هایی که از این گیاهان تغذیه می کنند نیز به خطر می افتد.

 همان طور که می توان حدس زد، انسان به عنوان عامل اصلی در بطن این انقراض بزرگ قرار دارد. ما در سرتاسر جهان به زیستگاه حیوانات هجوم بردیم، گونه های مهاجم را پراکنده ساختیم، جمعیت خیلی از جانداران را به صفر رساندیم، بیش از 90 درصد شکارچیان دریایی را شکار کردیم، آلاینده ها را روانه محیط زیست نمودیم، و اثری از جنگل ها بر جای نگذاشتیم.

 

آیا می توان ششمین انقراض بزرگ را متوقف کرد؟

 محققین می گویند تمام شواهد و قراین از آغاز ششمین رخداد انقراض حکایت دارند، و استفاده از این الفاظ هشدار آمیز کاملاً بجاست، چون واقعاً با برهه حساسی در تاریخ زمین روبرو هستیم. البته برخی هم با این موضوع مخالفند و می گویند ششمین دوره انقراض هنوز آغاز نشده است.

 »داگ اروین» دیرینه شناس مؤسسه اسمیتسونین معتقد است اگر ما در میانه چنین رویداد بزرگی قرار داشته باشیم، دیگر کاری از دستمان بر نمی آید و در واقع، دیر شده است. به نظر اروین اگرچه هنوز پا به مرحله بحرانی نگذاشتیم، اما روند کنونی نشان می دهد به زودی انقراض بزرگ را آغاز خواهیم کرد.

 البته تفاوت دو مرحله فوق صرفاً به خاطر دقت تحقیقاتی عنوان می شود و تأثیری بر حقایق کنونی ندارد. متخصصینی همچون اروین و نویسندگان تحقیق جدید، همگی بر این موضوع اتفاق نظر دارند که اگر بشر همین حالا در فعالیت هایش تجدید نظر نکند و اقدامات مقتضی را در پیش نگیرد، هیچ راهی برای فرار از انقراض بزرگ ششم باقی نخواهد ماند.

 از جمله اقدامات مؤثر برای جلوگیری یا کاهش سرعت این روند، می توان به روش های محلی از جمله حفظ گونه های منطقه ای و زیستگاه های آنها، و روش های جهانی مانند جلوگیری از آلودگی و تغییرات اقلیمی اشاره کرد.

 اخیراً نیز یک پروفسور ژئوفیزیک به نام «دنیل راثمن» از دپارتمان زمین، اتمسفر و علوم سیاره ای دانشگاه MIT با انجام پژوهش و مدل سازی ریاضی، به این نتیجه رسیده که با توجه به فعالیت های انسانی احتمالاً تا سال 2100 انقراض بزرگ بعدی در زمین آغاز خواهد شد. بر اساس پژوهش های پروفسور راثمن، در تمام انقراض های قبلی نوعی خروج از تعادل در چرخه کربن زمین مشاهده می شود که در نهایت موجب بر هم خوردگی شرایط زیست محیطی شده، و با در نظر گرفتن افزایش قابل توجه انتشار دی اکسید کربن از قرن 19 به بعد، وقوع موردی مشابه تا پایان قرن جاری چندان دور از انتظار نخواهد بود.

 به گفته راثمن در حال حاضر دو عامل افزایش نرخ انتشار کربن در اتمسفر و اقیانوس ها، و همچنین احتمال عبور از مقدار بحرانی کربن موجود در طبیعت (300 گیگاتن) مهم ترین عوامل تهدید کننده گونه های زیستی هستند که با توجه به تحقیق مورد بحث، باعث آغاز یک دوره 10 هزار ساله انقراض در زمین خواهند شد.

 البته بازه زمانی مذکور در مقیاس انسانی بسیار طولانی به نظر می رسد اما آمارها نشان می دهند که فرآیند مورد بحث احتمالاً با رسیدن مقدار کربن موجود در طبیعت به 310 گیگاتن (500 گیگاتن در بدترین شرایط)، در سال 2100 آغاز شده و فعلاً تنها راه پیشگیری یا تعویق آن، کاهش تولید و رهاسازی کربن توسط انسان است.

نوع مطلب : تخریب زیستگاه ها، انقراض، تنوع زیستی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


If we destroy ourselves, it may be a minor tragedy for life on the planet, but it's certainly .a major tragedy for us. So we have to foresee the mistakes and avoid them

 

Carl Edward Sagan

 

اگر ما خودمان را نابود کنیم، این ممکن است یک تراژدی کوچک برای حیات این سیاره باشد، اما قطعاً یک تراژدی بزرگ برای ماست. بنابراین ما باید اشتباهات را پیش بینی و از آنها اجتناب کنیم.

کارل ادوارد سیگن

----------------------------------------------------------------------------------------------------

کارل ادوارد سِیگِن (زادهٔ ۹ نوامبر ۱۹۳۴ - درگذشتهٔ ۲۰ دسامبر ۱۹۹۶) اخترشناس آمریکایی، اخترشیمیدان، مشاور سازمان ناسا، نویسنده و مروج موفق اخترشناسی، اخترفیزیک و سایر علوم طبیعی بود. او پیشگام اخترزیست‌شناسی و بنیادگذار طرح جستجوی هوش فرازمینی معروف به «سِتی» بود. شهرت جهانی او برای تألیف کتاب‌های علوم همگانی، و نیز مجری برنامهٔ علمی گیتی: یک سفر شخصی (کاسموس) بود که ۶۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ بیننده داشت. او برنده جایزه پولیتزر ۱۹۷۸ بود. میلیاردها و میلیاردها، اژدهاهای بهشت، جهان دیوزده و نقطه آبی کمرنگ از جمله مهم‌ترین تألیفات او به‌شمار می‌روند که برای ترویج علم میان عموم مردم به نگارش درآمده‌اند.

نوع مطلب : انقراض، تنوع زیستی، 
برچسب ها : حیات بشری، حیات زمینی،
لینک های مرتبط :


انقراض یا نابودیِ گونه‌ای وضعیتی در زیست‌شناسی و بوم‌شناسی است که به پایانِ کارِ یک گونه گفته می‌شود. انقراض هنگامی پدید می‌آید که واپسین عضوِ یک گونه می‌میرد و آن گونه دیگر نمی‌تواند با زایش و تولید مثلِ طبیعی به زندگی خود ادامه دهد. این رخداد با گذر زمان مشخص می‌شود، زیرا اطمینان دقیق از نابود شدن یک گونه به پیدا نشدن آن گونه در آینده بستگی دارد.

طی فرگشت گونه‌های زیستی به دلایل گوناگون، از جمله تلاش برای هم‌ زیستی با محیط یا رقابت با دشمنان طبیعی، تکامل پیدا می‌کنند و گونه‌های پیشین نابود می‌شوند که گفته می‌شود منقرض شده‌اند. به‌ صورت طبیعی، یک گونه با گذشت ۱۰میلیون سال از پیدایش آن، منقرض شده و به گونهٔ دیگری تبدیل می‌شود. تخمین زده می‌شود که ۹۹٫۹ درصد از جانداران در طول تاریخ منقرض شده‌اند. عده‌ای از پژوهشگران بر این باورند که نیمی از گونه‌های کنونیِ جهان تا سال ۲۱۰۰ نابود می‌شوند. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست در گزارش سال ۲۰۱۱ خود اعلام کرد که ۲۵٪ از پستانداران زمین در شرف نابودی و انقراض هستند.

در سال ۲۰۰۳ نیز فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست حاکی بود که بیش از ۱۲ هزار گونه (از میان ۴۰هزار گونهٔ ارزیابی‌شده) به‌نوعی با خطر انقراض مواجه هستند که ازجمله یک‌هشتم پرندگان، ۱۳ درصد گیاهان گلدار جهان و یک‌چهارم کلیهٔ پستانداران را شامل می‌شود.

ویدیوی حاضر تصاویر تعدادی از گونه های منقرض شده در قرن بیستم (1900 تا 2000 میلادی) را نشان می دهد که دلیل اصلی انقراض بسیاری از این گونه ها انسان و فعالیت های ناپایدار و غیر اصولی او بوده است. در این میان نمایش ببر کاسپین (ببر مازندران) در بین گونه های مورد معرفی قابل توجه می باشد. 

نوع مطلب : گونه های گیاهی و جانوری، انقراض، تخریب زیستگاه ها، تنوع زیستی، 
برچسب ها : انقراض گونه ای، جانوران منقرض شده، تنوع زیستی، حیات وحش،
لینک های مرتبط :
نوع مطلب : تنوع زیستی، انقراض، تنوع زیستی ایران، گونه های گیاهی و جانوری، تخریب زیستگاه ها، 
برچسب ها : تنوع زیستی، انقراض، اکوسیستم، زیستگاه ها، زیست بوم ها، تغییرات اقلیمی، گونه های گیاهی و جانوری،
لینک های مرتبط :
ناسا در دو دهه‌ی گذشته، همواره نیم‌نگاهی بر تاثیر تغییرات فصلی بر تغییرات صعودی و نزولی زیست‌کره‌ی زمین داشته است. اطلاعات جمع‌آوری‌شده ارزش خاصی برای محققان ندارند، اما تایم‌لپس نفس‌گیر این تغییرات، اصلی‌ترین ویژگی زمین را به نمایش می‌گذارد؛ حیات. ماهواره‌ی «SeaWiFS» در سال ۱۹۹۷ میلادی به فضا پرتاب شد و ۱۳ سالِ تمام، از ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری به زمین نگاه می‌کرد.

هدف از پرتاب این ماهواره، جمع‌آوری اطلاعاتی از ویژگی‌های زیست‌بصری خشکی‌ها و آب‌های زمین بود. در خلال این ماموریت، این ماهواره شاهد تغییر رنگ‌های زنده زمین، با تغییر فصل‌ها‌ بود. این ماهواره، اولین نمونه برای انجام این ماموریت نبوده است و پیش‌تر، ماهواره‌ی «Landsat» ماموریت تصویربرداری خود از زمین را در دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی، آغاز کرده بود.

ماهواره‌ی SeaWiFS آخرین پروژه‌ی تصویربرداری از زمین نبوده و روز به روز ماهواره‌های پیشرفته‌تر و با وضوح تصویری بیشتری برای ادامه‌ی این ماموریت به فضا پرتاب شده‌اند. چنین پروژه‌های بلندمدتی می‌تواند به محققان کمک کند تا برای وقایع پیش‌روی زمین آمادگی پیدا کنند. اطلاعات به‌دست‌آمده از این پروژه‌ها، به نظارت سالانه بر روی سلامت محصولات، جنگل‌ها و محل‌های مخصوص ماهی‌گیری در سراسر زمین کمک کرده و هواشناسان نیز می‌توانند پیش‌بینی دقیق‌تری از وضعیت هوایی و بلایای طبیعی زمین ارائه کنند.
 
ما نیز می‌توانیم با دیدن نفس ‌کشیدن سیاره‌ی زمین، از زیبایی بی‌بدیل آن لذت ببریم. تنها نگاهی به تصویر زیر بیاندازید تا ضربان حیات در زمین را حس کنید؛ سپیدی یخ‌ها که عقب و جلو می‌روند، رنگ ارغوانی پلانکتون‌ها، آمد و شد سبز گیاهان و شکوفایی جلبک‌ها. تصویر حیرت‌آور متحرکی که می‌بینید با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ی SeaWiFS و ماهواره‌های ترا، آکوا و «سوئومی ان‌پی‌پی» ساخته شده است.

«جن کارل فلدمن»، اقیانوس‌نگار مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در این‌باره گفت: «زمین را می‌بینید که هر روز نفس می‌کشد، با تغییرات فصلی تغییر می‌کند و به خورشید با تغییرات بادی، جریان‌های اقیانوسی و دمایی، واکنش می‌دهد.» تکنولوژی به‌جایی رسیده است که حسگرها می‌توانند جزئیات بیشتری از طول‌موج‌هایی دریافت کنند که اطلاعات شیمیایی در اختیار ما قرار می‌دهد. برای مثال، تغییرات جزئی نور بازتاب‌شده از گیاهان می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وقوع فرآیند فتوسنتز آب و دی‌اکسیدکربن به قند باشد.

چند سال پیش، ناسا از این روش برای بررسی بهره‌وری محصولات ذرت ایالات غرب آمریکا استفاده کرد. «جوآنا  جوینر»، محقق ناسا در این‌باره اظهار داشت: «می‌توان گفت یک جور راز برملاشده‌ای بود که می‌شد آن‌را اندازه گرفت.» او در اشاره به ذرت‌ها گفت: «این گیاهان میزان فلوئورسنت بسیار بالایی دارند.»

محققان ناسا می‌توانند با در اختیارداشتن چنین دامنه‌ی وسیعی از تصاویر مربوط به ۵۰ سال گذشته، تغییرات احتمالی آینده‌ی زمین را پیش‌بینی کنند. «جفری ماسک»، سرپرست آزمایشگاه علمی زیست‌‌کره‌ی ناسا اضافه کرد: «با اضافه ‌شدن تصاویر بیشتر، می‌توان پویایی بیشتری را در زمین مشاهده کرد.»
 
نوشته: مایک مک‌کرا
ترجمه: رضا کاظمی 
منبع: sciencealert.com
نوع مطلب :
برچسب ها : زمین،
لینک های مرتبط :

موزه تاریخ طبیعی لندن یکی از سه موزه بزرگ در خیابان اکسیبیشن رود در کنزینگتون جنوبی، لندن است. موزه تاریخ طبیعی لندن که در قلب جنوب کنزینگتون واقع شده است یکی از سه ساختمان نمادین در جاده نمایشگاه است، که ساختمان های دیگر به ترتیب موزه های ویکتوریا و آلبرت و موزه علم هستند. این موزه در سال ۱۸۸۱ میلادی به عنوان قسمتی از موزه بریتانیا تاسیس شد، اما در سال ۱۹۶۳ از موزه بریتانیا جدا و تا سال ۱۹۹۲ با نام موزه بریتانیا (تاریخ طبیعی) شناخته میشده است و منزلگاه بیش از ۸۰ میلیون نمونه در ۵ مجموعه جداگانه می باشد. این راهنمای مفید بهترین دلایل برای بازدید از یکی از معروف ترین موزه ها در بریتانیا را توضیح می دهد.

مزایای بازدید از موزه تاریخ طبیعی لندن

۱_ ورود رایگان!

ورود به این موزه فوق العاده کاملا رایگان است، به این معنی که شما می توانید هر زمانی که خواستید، می توانید از یک روز درخشان لذت ببرید در حالیکه مجبور نیستید حتی یک پنی صرف کنید! برخی از نمایشگاه های قابل پرداخت وجود دارند که بعضی از اوقات کار می کنند و در طول سال تغییر می کنند، اما هیچ اجباری نیست که در این نمایشگاه ها حضور پیدا کنید.

از آنجا که موزه یک موسسه خیریه شناخته شده می باشد، کمک مالی بازدید کنندگان همیشه پذیرفته شده و پول حاصل از آن در جهت تامین مالی و نگهداری ساختمان هزینه می شود. موزه یک مکان عالی برای آوردن بچه ها برای یک روز سرگرم کننده می باشد؛ شما به راحتی می توانید چند ساعتی در تاریخ، فرهنگ و علمی که موزه در خود جای داده است گم و غرق شوید.

۲_ یادگیری، یادگیری و یادگیری بیشتر!

موزه با صدها زمینه برای کشف موضوعات مختلف، اطلاعات زیادی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند تا در طول سفر خود به آنها دسترسی پیدا کنند. موزه به چهار منطقه مختلف تقسیم شده است: قرمز، آبی، سبز و نارنجی. مناطق آبی و سبز منزلگاه اسکلت ها و نمونه های پستانداران، خزندگان، پرندگان، حشرات و البته دایناسورها با نمایش ویژه اولین فسیل تی رکس که تا کنون یافت شده می باشد.

منطقه سرخ بر روی علم ماورای زمین تمرکز می کند، همان چیزهایی که می دانیم در مورد اینکه چگونه زندگی در سیاره آغاز شد؛ در حالی که منطقه نارنجی باغ حیات وحش، مسالمت آمیز و آزمایشگاه علمی فعال مرکز داروین را در بر می گیرد. با بسیاری از نمایشگاه های تعاملی، و نمایشگاه های جدیدی که تمام اوقات باز می شوند، یادگیری در موزه تاریخ طبیعی بی پایان است.

۳_ غرق شدن در گذشته

جاذبه گردشگری جدید، تجربیات زندگی واقعی آقای دیوید اتنبرو، که اخیرا در موزه باز شده است و در حال حاضر با نقد های تمجید آمیز مواجه شده است. نمایشگاه بازدید کنندگان را در یک سفر سه بعدی نفس گیر به دیدار برخی از اولین ساکنانی که در زمین راه رفته اند می برد.

با ترکیب تحقیق نوآورانه موزه با عینک واقعیت مجازی سامسونگ با تکنولوژی پیشرفته، تجربه واقعیت مجازی موجودات دریایی باستانی را زنده کرده و به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا به حیواناتی که در حدود ۵۰۰ میلیون سال پیش در اقیانوس های سیاره ما شنا می کرده اند، نزدیک شوند. قیمت ها از ۶٫۵۰ پوند برای هر بزرگسال می باشد و این نمایشگاه تا اوایل سپتامبر دایر است – پیش رزرو در وب سایت برای جلوگیری از سر خوردگی در دسترس می باشد.

۴_ در زمان کریسمس به اسکیت روی یخ رفتن

می دانیم که گفتن این مطلب کمی زود است، اما شما می توانید جشن خود را در حال بازدید از این موزه آکادمیک کامل کنید. در فصل زمستان، جلوی این موزه به یک مجتمع یخی زیبا در اطراف یک درخت کریسمس غول پیکر در زیر یک سایبان با ۸۰،۰۰۰ چراغ پری درخشان تبدیل می شود. این نمایشگاه در ده سال اخیر در این مکان دایر بوده است و بازدیدکنندگان هم دوباره برای تجربه جادویی زمستان خود بر می گردند. اردوگاه یخی از ۱۵ نوامبر تا ۱۶ ژانویه با تاریخ دقیق تایید شده باز می شود. بلیط ها ۱۵٫۴۰ پوند می باشند؛ پیش رزرو در وب سایت موزه و یا از طریق مدیر بلیط فروشی برای تضمین محل شما در میدان یخ بازی در دسترس است.

۵_ نمایشگاه پروانه های حساس

خانه ی گرمسیری موزه را کاوش کنید و در میان صدها پروانه ای که آزادانه پرواز می کنند و پروانه هایی از مناطق مختلف جهان قدم بزنید. موجودات از مناطق دوری مانند آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی در آنجا نگهداری میشوند و بازدیدکنندگان میتوانند سفر خود را از دیدن تبدیل کرم حشره به پروانه ها در یکی از تغییرات باورنکردنی طبیعت دنبال کنند. بازدیدکنندگان همچنین می توانند با متخصصان پروانه صحبت کنند و از بازی های تعاملی و نمایشگاه ها لذت ببرند. خانه پروانه از ماه های آوریل تا سپتامبر باز است. قیمت بلیط ۵٫۹۰ پوند است.

همچنین می توانید با دانلود اپلیکشن موبایل (Visitor app) این موزه و نصب آن در گوشی خود، با فعالیت ها و بخش های مختلف این موزه بصورت کامل آشنا شوید. و نیز از طریق این لینک می توانید نقشه راهنمای موزه تاریخ طبیعی لندن را دانلود نمایید. 

آدرس سایت موزه تاریخ طبیعی لندن:  http://www.nhm.ac.uk


نوع مطلب : موزه تاریخ طبیعی، 
برچسب ها : موزه تاریخ طبیعی،
لینک های مرتبط : موزه تاریخ طبیعی لندن،


لایحه بودجه سال1397 دولت تقدیم مجلس شد. کل بودجه پیشنهادی دولت مبلغ 1194 تریلیون و935 میلیارد و467 میلیون و400 هزار تومان است.

در این لایحه، مجموع بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان حفاظت محیط زیست، 273 میلیارد و512 میلیون و800 هزار تومان است. به این ترتیب، دولت دوازدهم برای بودجه این سازمان در سال آینده، معادل دوصدم درصد از کل بودجه کشور را در نظر گرفته است.

این در حالی است که کل اعتبارات کل سازمان حفاظت محیط زیست در سال1396منهای اعتبارات استان ها، رقمی معادل۶۵۰ میلیارد تومان بوده است که معادل0.29 درصد از کل بودجه کشور بوده است.

به عبارت دقیق تر میزان بودجه تخصیصی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سال 97 در قیاس با سال جاری به رقمی معادل کمتر از ده درصد خواهد رسید. از سویی نیز با احتساب رشد حدود 6.14 درصدی منابع عمومی بودجه سال 97، کاهش این رقم به زیر ده درصد نیز محسوس تر و ملموس تر می باشد!!!!

حال قرار است جناب آقای عیسی کلانتری رییس محترم سازمان با این میزان بودجه تخصیصی، شمه ای از اعجاز و مهارت مدیریت 40 ساله خود را نشان داده و با آن به مقابله با معضلاتی چون خشک شدن تالاب‌ها، تخریب روز افزون زیستگاه ها، حفاظت از تنوع زیستی کشور و مناطق چهارگانه تحت مدیریت، مقابله با معضل ریزگردها، آلودگی هوای کلان شهرها، احیای دریاچه ارومیه، اجرای پروژه های حفاظتی نظیر پروژه حفاظت از یوز پلنگ آسیایی، پایش و جلوگیری از آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی، تأمین حقوق و دستمزد پرسنل محیط زیست و ده ها معضل دیگر بپردازد!

-----------------------------------

پ.ن: لطفاً به دنبال پرتقال فروش هم نباشید. چرا که بدلیل تغییرات اقلیمی و سرمازدگی و خشکسالی و وضعیت بد بازار و هزاران مشکل ریز و درشت دیگه، باغ و پرتقال رو ول کرده زده تو کار مسافر کشی.

با تچکر: شهرام.ص

نوع مطلب :
برچسب ها : اعتبارات محیط زیست، بودجه،
لینک های مرتبط :

موزه تاریخ طبیعی آمریکا ، یکی از مشهورترین موزه‌های ایالات متحده آمریکا و جهان است که در منطقه منهتن  شهر نیویورک قرار دارد.

موزه تاریخ طبیعی آمریکا  در زمره منحصر به فردترین موزه های تاریخ طبیعی جهان به شمار می رود که در سال ۱۸۶۹  میلادی تاسیس شده است.

یکی از مهم ترین دستاوردهای علمی این موزه ، در سال ۲۰۰۹ توسط دانشمندان دانشگاه اسلو رخ داد که در آن، ایشان پرده از نتایج تحقیقات خود در موزه تاریخ طبیعی آمریکا برداشتند. کشف دانشمندان در خصوص سنگواره‌ای ۴۷ میلیون ساله در آلمان بود که متعلق به کهن‌ترین نیاکان شناخته شدهٔ “نخستین سانان” امروزی به‌شمار می‌آید.

اکنون می توانید برای بازدید مجازی، وارد  گردش مجازی موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا شوید، امیدواریم لذت ببرید.


نوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : موزه تاریخ طبیعی، موزه مجازی،
لینک های مرتبط :


یک اسکلت کامل 3.67 میلیون ساله مربوط به انسان در آفریقای جنوبی رونمایی شد. این اسکلت که به نژاد Australopithecus متعلق می باشد شامل جمجمه، اندام و استخوان های دست، لگن، مهره ها، دنده ها و پا می شوند. کشف این اسکلت به محققان کمک می کند درک بهتری از ظاهر و حرکات اجداد انسان داشته باشند و با این کشف آن، نظریه تکامل با چالشی جدی روبرو گردیده است. به گفته آنان خارج کردن اسکلت از دل خاک، پاکسازی و بازسازی و تحلیل آن که از سال 1997 آغاز گردیده بود ۲۰ سال طول کشیده است. درهرحال اسکلت مذکور که "پاکوتاه" Little Foot نام گرفته در غارهای Steckfontein در شمال غرب ژوهانسبورگ کشف شده است.


منبع: CNN.comنوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : کشف فسیل، تکامل، انسان،
لینک های مرتبط : سایت SUN، سایت Sciencemag،


اگر می شد جمعیت کره‌ زمین را به جمعیت یک دهکده ۱۰۰ نفره تقلیل داد، حاصل چیزی شبیه زیر می‌‌شد:

۵۷ آسیایی‌، ۲۱ اروپایی‌، ۱۴آمریکایی‌ و ۸ آفریقایی در این دهکده زندگی‌ می کردند. ۵۲ تن زن و ۴۸ تن مرد بودند.

۶ نفر از این عده ۵۹ درصد از ثروت کل دهکده را در اختیار داشتند و هر ۶ نفر آمریکایی‌ بودند و ۸۰ نفر هم پایین تر از سطح کنونی مسکن زندگی‌ می کردند. ۷۰ نفر قدرت خواندن نداشتند و ۵۰ نفر از سو تغذیه رنج می‌برند. ۱ نفر (بله فقط ۱ نفر) تحصیلات دانشگاهی داشت و ۱ نفر هم مالک ۱ دستگاه کامپیوتر بود.

•             مطالب زیر جای فکر کردن دارد:

۱- اگر امروز با احساس تندرستی از خواب بیدار شدید سعادتمندید.

۲-اگر هرگز تنهایی‌ زندان، زجر شکنجه یا گرسنگی را تجربه نکردید از ۵۰۰ میلیون نفر در این دنیا پیش ترید.

۳- اگر بتوانید بدون ترس از مرگ در مراسم مذهبی‌ شرکت کنید از ۳ میلیارد نفر مردم این جهان خوشبخت ترید.

۴- اگر غذایی در یخچال، پوشاکی بر تن و سقفی برای خوابیدن دارید... از ۷۵ درصد مردم جهان ثروتمند ترید.

۵- اگر در بانک یا کیف پولتان پولی دارید جزو ۸ درصد ثروتمندان جهان هستید.

۶- اگر پدرو مادرتان هنوز در قید حیات هستند و با یکدیگر زندگی‌ می کنند شما جزو نوادر هستید.

۷- اگر می توانید این مطالب را بخوانید و میان ترم آمار را خوب ندادید ۲ بار سعادتمند هستید یک بار به خاطر اینکه کسی‌ به فکر شماست و اینکه شما جزو ۴ میلیارد نفری که در این دنیا بی‌ سواد هستند‌، نیستید.

پس باید خدا را به خاطر این همه نعمت شکر کنیم‌، اما نباید با این حرف ها خودمون را سرگرم کنیم و قانع بشیم‌، ظرفیت ما خیلی بیشتر از این حرفهاست. نباید چشممون را روی حقایق زندگی ببندیم و ...

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

- براساس رتبه بندی کشورها به لحاظ پرداختن به مسائل محیط زیستی، ایران از نظر مدیریت منابع آب از100نمره2.77گرفت.

- 23 استان ایران با پدیده گرد و غبار مواجه است که70درصد آن منشا خارجی دارد و30درصد باقیمانده ناشی از خشکیدن تالابهای داخل کشور است.

- خسارت اقتصادی آلودگی هوا در کشور سالانه حدود هشت میلیارد دلار است.

- شش درصد گونه های جانوری به دلیل شکار غیرمجاز در معرض انقراض قرار دارند.

- خسارتهای وارده به تالابها نزدیک به40تا100درصد است.

- ایران به اندازه25میلیون نفر منابع وارد کشور می کند و به اندازه25میلیون نفر دیگر برداشت زیادی از منابع دارد.

- سرانه انتشار گاز دی اکسید کربن در جهان حدود4.9تن در سال و میزان آن در ایران7.7تن است و این رقم برای کشوری که میزان تولید ناخالص داخلی پایینی دارد بسیار بالا است.

- اگر میانگین بارندگی در کشور241میلیمتر در سال باشد این میزان در جهان855میلیمتر است یعنی کمتر از یک سوم میزان بارندگی جهانی نزولات جوی در ایران داریم.

-سرانه مصرف آب در دنیا130لیتر در روز و در ایران220لیتر در روز است.

- کمتر از یک سوم میانگین بارندگی در جهان بارش سالانه در ایران وجود دارد اما نزدیک به دو برابر میانگین جهانی آب در این کشور مصرف می شود.

- ایران در سرانه مصرف آب در بین کشورهایی که بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارند رتبه نخست را دارد.

- نزدیک به90 درصد آب تجدیدپذیر در ایران صرف کشاورزی می شود.

- براساس برآوردهای انجام شده تا سال2039میلادی ایران به سمت کشوری با کاهش بارش به ویژه در مناطقی که اکنون دارای بارش سالانه مناسبی است و همچنین به سمت افزایش دمای هوا پیش می رود.

- در20سال اخیر دمای هوا در ایران1.5درجه سانتیگراد افزایش یافته و پیش بینی می شود که تا10سال آینده به میزان1.5تا دو درجه دمای هوا بیشتر شود.

- ایران جزو کشورهایی است که فرسایش خاک بسیار بالایی دارد بطوری که این میزان پنج تا شش برابر میانگین فرسایش خاکی در جهان است.

- 98 درصد تولید محصولات کشاورزی در ایران به کود و سموم شیمیایی متکی است و این هم جزو معضلات کشور به شمار می رود.

- در سال1358حدود70میلیون مترمکعب از آبهای زیرزمینی برداشت می شد امروز این میزان به11میلیارد مترمکعب رسیده است.

- برداشت از آبهای زیرزمینی در34سال اخیر در کشور170میلیارد مترمکعب معادل85درصد از منابع آبی در سال بوده درصورتیکه اگر کشوری فقط20درصد از منابع آبی خود را استفاده کند در وضعیت ایمن و اگر40درصد از این منابع استفاده کند در معرض خطر قرار می گیرد.

- نزدیک به650هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد که از این تعداد بیش از200هزار چاه غیرمجاز است.

- میانگین فرونشست زمین در کشور نزدیک به30سانتیمتر است.

- اگر همین امروز تصمیم بگیریم که از آبهای زیرزمینی برداشت نکنیم50سال طول می کشد که وضعیت منابع آب زیرزمین به حد تعادل برسد.

- پیش از انقلاب10سد بزرگ در کشور وجود داشت که80درصد از روان آبها پشت آنها ذخیره می شد و اکنون تعداد سدها و آب بندها در کشور به550رسیده است.

- 50 درصد از پشت سدهای جدید در کشور از آب پر شده است، به عنوان مثال میزان ذخیره سازی آب در پشت سد کرخه5.5میلیارد مترمکعب است اما در پنج سال اخیر تنها دو میلیارد مترمکعب از این ظرفیت پر شده است.

- هفت درصد از خاک ایران را جنگل تشکیل داده اما از سال1356تا1386پسروی قابل توجهی در جنگلهای کشور وجود داشته بطوری که از14میلیون هکتار به11میلیون هکتار رسیده است.

 

منبع: سازمان محیط زیست ایران- اخبار،تحلیل،پیش بینی اقتصادی

نوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : بحران محیط زیست، بحران آب، تخریب محیط زیست،
لینک های مرتبط :

هر پدیده کوچک و بزرگی را وقتی خوب بررسی می کنید متوجه می شوید که گویا اصل تنفس، زایش و مرگ در همه چیز وجود دارد. دانشمندان امروزه و پس از سال ها مطالعه گونه های زیستی مختلف، تلاش برای یافتن پاسخ آفرینش یا بررسی روند و سیر تکامل موجودات زنده به این نتیجه رسیده اند که حیات به عنوان یک پدیده خیلی بزرگ خود دچار زایش و فنای دائمی است. به رغم دهه ها مطالعات زیست شناسی امروزه می دانیم که میلیون ها گونه زیستی ناشناخته هنوز منتظر کاوشگران اعماق تاریک دریاها و دل جنگل های انبوه و درون غارهای بزرگ و کوچک هستند تا با آشکار کردن تکه هیجان انگیز دیگری از داستان نامکشوف آفرینش و تکامل، آدمی را به تحسین وادارند.

از سویی دیگر و با توجه به این که دانشمندان معتقدند برخی از گونه های جانوری با سرعت زیادی در حال انقراض هستند، این پرسش مطرح می شود که آیا طبیعت شاهد پیدایش گونه های جدید جانوری نیز هست. این پرسشی است که برای یافتن پاسخ آن باید سال های سال صبر کنیم تا دانشمندان کار کشف و شمارش گونه های بررسی نشده جانوری و گیاهی را تمام کنند. تنها پس از آن است که می توانیم در صورت رویت یک گونه جدید زیستی با اطمینان از تازه بودن این جاندار در چرخه عجایب زیستی سخن بگوییم.

بعد از قرن ها تلاش برای شناخت و دسته بندی موجودات گیاهی و جانوری ساکن روی زمین، هنوز ۸۶ درصد از گونه های زیستی موجود روی این سیاره همچنان ناشناخته باقی مانده اند. طبق مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته سیاره ما منزلگاهی برای حدود ۹ میلیون گونه مختلف زیستی است. توجه به لیست جانوران و گیاهان شناخته شده حاوی هشدار غافلگیرکننده ای است که نشان می دهد ما علی رغم این همه گیاه و جانوری که می شناسیم تنها ۱۵ درصد از گونه های زنده را شناسایی کرده ایم. از سوی دیگر انقراض که امری رایج بین گونه های زنده است، به سرعت در حال نابودی برخی از آنهاست. بنابراین جملات بالا حاوی یک خبر غمناک است که نشان می دهد در این بین خیلی از گونه های زیستی قبل از این که توسط بشر دیده شوند، منقرض شده و برای همیشه ناشناخته باقی می مانند.

پژوهشی که منجر به این واقعیت دردناک گردید با سوال خیلی ساده ای شروع شده بود که آیا ما برای یافتن تمام گونه های زیستی، راه درستی را برگزیده ایم یا این که مسیر کشف حیات زمینی را اشتباه آمده ایم؟! پاسخ این است که ما راه را اشتباه آمده ایم...

مطالعات اولیه نشان می دهد، ۲۵۰ سال پس از این که یک گیاه شناس سوئدی به نام کارل لینائوس سیستمی رسمی برای طبقه بندی تنوع گونه های زیستی ابداع کرد، فهرست برخی از رده های موجودات زنده مثل پستانداران و پرندگان تقریبا تکمیل شده است، اما متاسفانه کشف موجودات زنده سایر دسته ها به طور پراکنده صورت گرفته و لیست ناقصی را شامل می شود. برای مثال تنها ۷ درصد از گونه های پیش بینی شده قارچ ها که شامل قارچ ها و آغازیان است و همچنین کمتر از ۱۰ درصد از موجودات ساکن اقیانوس ها شناخته شده اند. این تازه نمونه کوچکی از اهمال طبیعت شناسان در شناسایی و دسته بندی حیات زمینی است.

با این حساب این پرسش مطرح می شود که آنچه تاکنون کشف شده شامل چه ویژگی خاصی بوده که چشم کاوشگران طبیعت را روی سایر گونه ها بسته است. پاسخ آشکار است. بشر تاکنون تنها گونه هایی را کشف و طبقه بندی کرده که براحتی یافت می شده اند، در دسترس بوده اند یا به طور چشمگیری به سایر گونه های کشف شده ربط داشته اند.

همین موضوع رابطه یکی از راه هایی است که اگر خوب بررسی شود می تواند منجر به کشف بسیاری از گونه های ناشناخته گردد.

 

میلیون ها گونه زیستی، منتظر شمارش

تاکنون ۲/۱ میلیون موجود زنده گیاهی و جانوری مشاهده، کشف و دسته بندی شده اند. اما زیست شناسان برای این که بدانند انرژی خود را برای چه حجم کاری باید حفظ کنند، نیاز دارند تقریبا بدانند که چه تعداد گونه زیستی در زمین زندگی می کنند. حدس هایی زده شده که طبق آنها شمارگونه های زیستی سیاره زمین را حتی تا ۱۰۰میلیون نیز برآورد کرده اند. اما این پاسخ دقیق و قابل استنادی نیست.

نکته: بعد از قرن ها تلاش برای شناخت و دسته بندی موجودات گیاهی و جانوری ساکن روی زمین هنوز ۸۶ درصد از گونه های زیستی موجود روی این سیاره همچنان ناشناخته باقی مانده اند

برای دسترسی به پاسخی دقیق تر، دانشمندان از روشی ابتکاری برای تخمین تعداد اعضای هر رده یا دسته جانوری استفاده کردند که قادر باشد همه گونه های زیستی شناخته شده و ناشناخته را در بر گیرد. دانشمندان گونه های مشابه هم را کنار یکدیگر جمع کردند و در طبقه ای به اسم جنس قرار دادند، چند جنس مشابه در یک رده بندی دیگر به اسم خانواده قرار گرفتند و در نهایت و به همان ترتیب همه آنها در یک رده بندی بزرگ به نام رده قرار می گیرند.

در حال حاضر و به صورت کلی ۵ رده زیستی وجود دارد که شامل حیوانات، گیاهان، قارچ ها، کرومیست ها یا همان گیاهان تک سلولی و آغازیان یا همان موجودات تک سلولی می شوند. پژوهشگران شمار گونه های احتمالی تمام این گروه ها از جمله جنس ها، خانواده ها، راسته ها، کلاس ها و تیره ها را در هر رده با توجه به شمار گونه های کشف شده یا تازه پیدا شده، تخمین زدند و به این طریق و با استفاده از سرشماری های پیچیده ای از تعداد جنس ها، خانواده ها و سایر دسته بندی ها توانستند شمار گونه های ناشناخته موجود در زمین را پیش بینی کنند. این محاسبات نشان داد که شمارگونه های زیستی زمین می تواند به حدود ۹ میلیون گونه برسد.

 

اشتباه محاسباتی یا آینده درخشان زیست شناسی

یک مطالعه جدید و نتایج حیرت آور آن مبنی بر وجود میلیون ها گونه زیستی ناشناخته صدها هزار دانشمند و پژوهشگر زیست شناسی را به وجد آورده است. آنها امیدوارند که بتوانند سهم کوچکی از این لشکر جانداران ناشناخته را به چنگ آورند و به این ترتیب برای همیشه اسم خود را پرآوازه کنند. از سویی دیگر تمرکز زیست شناسان بر کشف گونه های جدید می تواند ره آورد بزرگی به همرا داشته باشد و زیست شناسی را به دانشی مهم تبدیل کند. در نظر داشته باشید که ما داریم از مشاهده، کشف و شمارش حدود ۵ / ۷ میلیون گونه زیستی صحبت می کنیم که بسیاری از آنها در عجیب ترین گوشه و کنارهای زمین پنهان شده اند. اگر از شما خواسته شود که این تعداد سکه را شمارش کنید، حتی اگر همه دوستانتان را به یاری بطلبید، زمان بسیار زیادی خواهد گرفت.

از سوی دیگر برخی معتقدند که این مطالعات براساس روش های سرشماری نادرستی صورت گرفته است که پذیرش نتایج آن را با اشکال روبه رو می کند. پژوهشگرانی که این مطالعه را انجام داده اند از روشی به نام رگراسیون خطی برای محاسبه تعداد گونه های زیستی زمین استفاده کرده اند، اما مخالفان معتقدند که استفاده از این روش برای سرشماری تخمینی گونه های زیستی با توجه به طبیعت ایجاد گونه های جدید و سیر تکاملی حیات اشتباه است و باید از روش رگراسیون ترتیبی برای تخمین دقیق تر جمعیت احتمالی گونه های مختلف حیات استفاده شود. مخالفان معتقدند که تغییر روش آماری برای انجام این محاسبات می تواند منجر به عددی خیلی بزرگ تر یا کوچک تر از ۷/۸ میلیون شود. اما نباید از نظر دور داشت که داستان واقعی تازه بعد از کشف یک گونه جدید آغاز می شود، چرا که طبقه بندی یک موجود جدید بسیار پیچیده تر از کشف آن است.

دانشمندان باید گونه های جدیدی را که کشف کرده اند با موارد تاریخی کشف شده قبلی مقایسه کنند و DNA آن را آنالیز کنند تا بتوانند موجود جدید را در دسته مناسبی طبقه بندی کنند. این پروسه بسیار طولانی است. هریک از دانشمندان در طول زندگی خود اگر خیلی خوش شانس باشند یک دوجین موجود زنده جدید را کشف و آنها را دسته بندی می کنند.

اما توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که با توجه به افزایش سرعت انقراض گونه های زیستی در نتیجه شرایط نامناسب ناشی از دخالت انسان در طبیعت و آسیب های ناشی از آلودگی منابع طبیعی در این روزها از یک سو و جمعیت میلیونی گونه های زیستی از سوی دیگر به نظر می رسد که تعداد زیادی از گونه های زیستی در لبه انقراض قرار داشته باشند. بنابراین کاشفان گونه های زیستی ناشناخته باید عجله کنند تا نوع بشر بتواند قبل از نابودی کامل، این گونه های نادر را مشاهده، کشف و دسته بندی نماید.

نوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : تنوع زیستی، تخمین گونه های زیستی،
لینک های مرتبط :

به طور میانگین و تقریبی روزانه 41 گونه جدید و ناشناخته از موجودات زنده توسط محققین کشف میشوند!!! که معمولا در خطر انقراض قرار دارند! بیشتر از 1.2 میلیون گونه از جانداران تا حال کشف گردیده و طبقه بندی شده اند و محققین عقیده دارند که نزدیک 86 درصد از گونه های جاندار روی زمین و 91 درصد از گونه های جاندار دریایی با درصد تقریبی زیر تا به امروزهنوز بر روی کره زمین به طور ناشناخته باقی مانده اند!
7.7 میلیون گونه جدید از حیوانات
298 هزار گونه جدید از گیاهان
611 هزار گونه جدید از فنجی ها
6400 گونه جدید از پروتوزوآها
27500 گونه جدید از کرومیست ها

البته ناگفته نماند این آمار تقریبی است و منابع مختلفی آمارهای بیشتر ازین را نیز مدنظر گرفته اند و حتی عقیده دارند شاید بالغ بر 20 میلیون گونه جدید و ناشناخته شده از جانداران مختلف در زمین روزی به ثبت برسند!

منبع: Discovery
SCI-News
نوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : گونه های زیستی، تنوع زیستی،
لینک های مرتبط :
با توجه به ابلاغ دستور العمل بهای جانوران وحشی از حیث مطالبه ضرر و زیان در روزنامه رسمی مورخ 94/04/31 ، جرایم شکار و صید به شرح جداول ذیل می باشد:
حجم پوستر اصلی : 4.8 مگابایت


لینک دانلود پوستر با فرمت PDF

نوع مطلب : قوانین و مقررات محیط زیست، 
برچسب ها : لیست مبلغ ضرر و زیان،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic