تنوع زیستی و طبیعت
Biodiversity and Nature
درباره وبلاگ


تنوع زیستی به معنای قابلیت تمایز بین ارگانیسم های زنده از هر منبع شامل اکوسیستم های زمینی، دریایی و اکوسیستم های آبزی، همچنین شامل ترکیبات اکولوژی که بخشی از اکوسیستم ها را تشکیل می دهند، می باشد. تنوع زیستی علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها را نظیر خوراک، پوشاک و مسکن فراهم می آورد، سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون و همه جانبه ما را نیز تضمین می کند. روند رو به رشد تهدید این گنجینه حیات سیاست مداران و متفکران را به توجه بیش از پیش به این مقوله معطوف داشته است.

مدیر وبلاگ : شهرام صمدی خادم
نظرسنجی
چقدر با مبحث " تنوع زیستی " آشنایی دارید؟


ماهی ها از ابتدایی ترین مهره دارانی هستند که پا به عرصه وجود گذاشتند و امروزه با حدود 30000 گونه، بزرگترین گروه مهره دار، یعنی اندکی بیش از نصف تعداد مهره داران زنده را تشکیل می دهند و در انواع زیستگاه ها پراکنش دارند. ماهی ها تاریخ تکاملی طولانی داشته و واسطه انتقال مهره داران از آب به خشکی بوده اند. زره پوستان (Ostracodermi)، اولین مهره داران ماهی مانند، در کامبرین و حدود 570 میلیون سال پیش ظاهر شدند. در همین دوره، عجوزه ماهیان (Myxinomorphi) و دهانگردماهیان (Petromyzontomorphy) در حدود 520 میلیون سال پیش ظاهر شدند. اولین پرتوبالگان (Actinopterygii) در اواخر سیلورین و در حدود 420 میلیون سال پیش، و اولین ماهی های غضروفی- استخوانی (Chondrostei) و استخوانی عالی (Teleostei) در همین دوره پا به عرصه وجود گذاشتند. بیشترین تنوع ماهیان در دونین صورت گرفت که به همین خاطر این دوره به (عصر ماهی ها) معروف شده است. امروزه گر چه بازماندگانی از ماهی های غضروفی و غضروفی- استخوانی همچنان دیده می شود، اما تنوع آنها نسبت به ماهی های استخوانی بسیار کم است و چه بسا برخی در معرض انقراض باشند. با این حال برخی از این ماهی ها مثل تاسماهیان یا ماهیان خاویاری، از نظر اقتصادی برای کشورهایی چون ایران، حایز اهمیت هستند.

بر اساس رده بندی تبارشناختی، بیشتر پرتوبالگان به پستانداران نزدیکتر هستند تا به کوسه ماهی ها .   با وجود این ترکیب ناهمگون،پیوستگی تباری نشان می دهند. بعضی اصطلاح ”ماهی“ را به ماهیان آرواره دار استخوانی محدود می کنند، بسیاری کوسه ماهیها، سپرماهیها و خویشاوندانشان را نیز بر این میافزایند. بعضی نیز جمجمه داران بی آرواره را نیز میافزایند. بنابراین، اصطلاح ”ماهی“ از نظر فیلوژنی یک گروه پراتباراست.

بعضی گروهها با توصیف گونه های جدید در حال توسعه اند و بعضی دیگر بخاطر همنامی گونه ها یا انقراض در حال کاهش هستند. با وجود این، هر ساله تعداد گونه های ماهیان در حال افزایش است. تنوع ماهیهای زنده بیش از آرایه های سنگوارهای شناخته شده است و اطلاعات غنی ازسنگواره ماهیان وجود دارد. از حدود 515 خانواده ماهی های امروزی گردک ماهیان ،(Gobiidae) گاوماهیان ،(Cyprinidae) کپورماهیان که اغلب ماهی های آب (Balitoridae) و لوچ ماهیان (Cichlidae)شیرین هستند، بزرگترین خانوادهها را تشکیل میدهند و جالب این کهحدود 43 % تمام ماهیها، ماهیهای آب شیرین هستند.

شکل گیری فون ماهیان آبهای داخلی ایران با تشکیل و بسته شدن دریای تتیس در مرز دوره های الیگوسن-میوسن، حدود 20 تا 30 میلیون سال پیش و پس از آن حرکات کوه زایی و جدا شدن بخش مرکزی از بخش های دیگر و خشک شدن بقایای دریای تتیس، ارتباط تنگاتنگی دارد و بسیاری از گونه های بومی ایران از این طریق بوجود آمده اند. 

نوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : تکامل، ماهیان،
لینک های مرتبط :

کانون حساس تنوع زیستی یا "منطقه تنوع زیستی در معرض خطر" و نیز "نقاط داغ تنوع زیستی  biodiversity hotspot، به هر منطقه جغرافیای زیستی دارای تنوع زیستی بالا گفته می‌شود که در معرض تهدید از سوی انسان قرار دارد. نورمن مایر درباره این موضوع دو مقاله در مجله The Environmentalist در خلال سالهای 1988 و 1990 نوشته است و در آن کانون حساس یا نقاط داغ تنوع زیستی را «بخشهایی از زمین که دارای بیشترین و در معرض خطرترین تنوع زیستی است» معرفی کرده است.

برای کمّی کردن تعریف کانون داغ زیستی، مایر در نقشه سال ۲۰۰۰ تنوع زیستی، کانون حساس را جایی تعریف کرده است که دو شرط را همزمان داشته باشد:

1- منطقه باید دست کم ۰٫۵ درصد یا ۱۵۰۰ گونه از گیاهان آوندی را به عنوان فلور داشته باشد؛ 

2- حداقل ۷۰ درصد از پوشش گیاهی اولیه اش را از دست داده باشد.

در سراسر جهان، ۳۴ منطقه واجد شرایط تحت این تعریف به عنوان «کانونهای حساس تنوع زیستی» شناخته شده‌اند و ۹ منطقه دیگر هم نامزد احتمالی هستند. این مناطق حساس، نزدیک به ۶۰ درصد از گونه های گیاهان، پرندگان، پستانداران، خزندگان و دوزیستان جهان را تشکیل می‌دهند که بسیاری از آنها گونه‌های بومی هستند.

 

طرح‌های حفاظت از کانونهای حساس

تنها درصد کمی از کل مساحت نقاط مهم تنوع زیستی در حال حاضر محافظت می‌شود. چندین سازمان بین‌المللی در حال فعالیت برای حفظ این مناطق هستند که عبارتنداز:

صندوق مشارکت در اکوسیستم های حساس (CEPF)

صندوق جهانی طبیعت

Birdlife International

Plant life International

Alliance for Zero Extinction

انجمن نشنال جغرافی یک نقشه جهان از نقاط حساس و طرح و فراداده ArcView برای نقاط داغ تنوع زیستی ایجاد کرده است که شامل گونه‌های خاص در معرض خطر انقراض جانوری است که از طرف سازمان «حفاظت بین المللی» ارائه شده است.

 

توزیع مناطق حساس تنوع زیستی

 

نقشه نقاط داغ تنوع زیستی؛ رنگ سبز پیشنهادهای اولیه و رنگ بنفش مناطق افزوده شده است.

جهت دیدن عکس در سایز اصلی  اینجا کلیک کنید

شمال و مرکز آمریکا

8. California Floristic Province

26. Madrean pine-oak woodlands

2. Mesoamerica آمریکای مرکزی

 

کارائیب

3. جزایر کارائیب

آمریکای جنوبی

4. اطلس جنگل

6. Cerrado

7. Chilean Winter Rainfall-Valdivian Forests

5. Tumbes-Chocó-Magdalena

1. مناطق گرمسیری آند

 

اروپا

14. حوزه مدیترانه

 

آفریقا

12. منطقه کیپ فلوریستیک

10. جنگل‌های ساحلی شرق آفریقا

28. Eastern Afromontan

11. جنگلهای گینه در غرب آفریقا

29. شاخ آفریقا

9. ماداگاسکار و جزایر اقیانوس هند

27. Maputaland-Pondoland-Albany

Succulent Karoo

 

آسیای مرکزی

31. کوه‌های آسیای مرکزی

 

جنوب آسیا

32. شرق هیمالیابا نپال

19. هند و برمه، هند و میانمار

21. گهات غربی هند

21. سریلانکا

 

جنوب شرق آسیا و آسیا-اقیانوسیه

34. جزایر ملانزی شرقی

23. کالدونیای جدید

24. نیوزیلند

18. فیلیپین

25. پلینزی-میکرونزی

22. جنوب غربی استرالیا

16. سوندالند

17. والاسه آ

 

شرق آسیا

33. ژاپن

20. کوه از جنوب غربی چین

 

غرب آسیا

15. قفقاز

30. ایرانی-آناتولی 

نوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : نقاط داغ تنوع زیستی،
لینک های مرتبط :

یکی از اصلی‌ترین مسائلی که از زبان کنشگران زیست‌محیطی می‌شنویم این است که بسیاری از گونه‌ها و انواع طبیعی سخت در خطر انقراض هستند و درنتیجه تنوع و گونه‌گونیِ طبیعت با سرعت بالایی رو به کاهش است. اما چگونه باید اثبات کنیم که گونه‌گونی و تنوع طبیعت در خطر است. با چه دلایل و شواهدی می‌توان نشان داد که خطر واقعاً جدی است؟ آیا این کار اساساً ممکن است؟

کتاب «دفاع از تنوع زیستی: علوم زیست‌محیطی و اخلاق» که به‌ تازگی از سوی انتشارات کمبریج منتشر شده به این پرسش‌ها می‌پردازد.

تصور کنید یک کنشگر زیست‌محیطی هستید که به‌جد باور دارید حفاری برای نفت در زیستگاه جانوران در قطب شمال کاری نادرست است. چگونه دیگران را قانع می‌کنید که حفاری در آن زیستگاه کاری نادرست است؟ دهه‌هاست که بحث‌ها درباره‌ی ‌محیط زیست و اینکه انسان‌ها چگونه باید با آن رفتار کنند ادامه دارد. اما با این حال استدلال‌هایی که به‌نفع حفظ تنوع زیستی ارائه شده اغلب پشتوانه‌ی تجربی ندارند یا از نظر فلسفی سست هستند و به همین دلیل بسیار کم‌اثرتر از آن که باید باشند هستند.

کتاب پیش‌رو یک بررسیِ انتقادی است درباره‌ی استدلال‌هایی که معمولاً در پشتیبانی از حفظ تنوع زیستی ارائه می‌شود. نویسندگان این کتاب یک نظرگاه شکاکانه را به کار می‌بندند تا قوت هر استدلال را بیازمایند و نشان می‌دهند که چگونه درمورد مسائل زیست‌محیطی می‌توان شواهد علمی را در کنار استدلال فلسفی گذاشت؛ آنان از این طریق به ‌محیط‌ زیست گرایان کمک می‌کند که بهتر در بحث‌های عمومی شرکت کنند و سیاست‌گذاریِ عمومی را به‌شیوه‌ی بخردانه از دیدگاه خود بهره‌مند گردانند.

این کتاب که میان‌رشته‌ای و آسان‌یاب است اثری است خواندنی برای هرکه در بحث‌ها درباره‌ی حفظ تنوع زیستی مشارکت دارد.

 

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«تنوع زیستی» از آن واژه‌هایی ست که معنایی به خود گرفته است فراتر از تصور کسانی که در آغاز آن را وضع کرده‌اند. «بوم‌شناسی» و «بوم‌سازگان» (اکوسیستم) دو نمونه‌ی قابل توجه دیگر از این دست واژه‌ها هستند. به‌طور معمول تصور می‌شود اصطلاح «تنوع زیستی (biodiversity) » را نخستین بار ی. اُ. ویلسون (۱۹۸۸) به کار برد، گرچه اصطلاح «تنوع زیست‌شناختی» (biological diversity) پیش‌تر به کار رفته بود. تنوع زیستی در آغاز به‌طور مبهم و صرفاً دلالت می‌کرد بر «تنوع حیات». اکنون اما این اصطلاح در حلقه‌های تخصصی بوم‌شناختی و زیست‌شناسیِ حفاظت اغلب اطلاق می‌شود به تنوع در سه سطح از ساختمان بوم‌شناختی: ژن‌ها، گونه‌ها، اکوسیستم‌ها. «پیمان ملل متحد درباره‌ی تنوع زیستی» که در اجلاس ریو به سال ۱۹۹۲ امضا شد نیز همین تعریف را ارائه کرده است:

«تنوع زیستی» به معنای تفاوت‌ها میان ارگانیسم‌های زنده است، ارگانیسم‌هایی از همه‌ی منابع از جمله منابع زمینی و دریایی و نیز اکوسیستم‌ها و هم‌تافت‌های بوم‌شناختی که این ارگانیسم‌ها را در خود دارند؛ تنوع در اینجا عبارت است از تنوع در هر گونه‌، تنوع در میان گونه‌ها، و تنوع در میان اکوسیستم‌ها.

این تعریف این امتیاز را دارد که فراگیر و جامع است و همه‌ی صورت‌های حیات را در بر می‌گیرد بدون لحاظ سطح یا مقیاس آنها. پیشرفت‌های علمی در آینده ممکن است روزی صورت‌های دیگری از تنوع زیستی را هم -برای مثال، در مقیاس‌های ریزاندامی (micro-organismal)  و درون‌ژنومی- شناسایی کند.

زیست‌شناسان تخمین می‌زنند که، در طیِ سه و نیم میلیارد سال که حیات بر روی زمین قدمت دارد، کمابیش ۴ میلیارد گونه وجود داشته و حدود ۳.۹۶ میلیارد گونه منقرض شده است. این میزان کمابیش ۹۹٪ از همه‌ی گونه‌هایی است که تا کنون وجود داشته‌اند.

معنای این حرف این است که تقریباً هر سال یک گونه منقرض شده است. تا جایی که سرعت انقراض و سرعت گونه‌زایی در تعادل باشند، شمار گونه‌هایی که در حال حاضر در سیاره‌ی زمین موجود هستند ثابت باقی می‌ماند. البته در طیِ زمان نه سرعت انقراض هیچگاه ثابت بوده است و نه سرعت گونه‌زایی.

در گذشته دقیقاً در چهار دوره سرعت انقراض بسیار بالاتر از سرعت گونه‌زایی بوده است. میزان بالای انقراض در این چهار دوره به اندازه‌ای به درازا کشیده که انقراض‌های بزرگ را موجب شده است. چنان انقراض‌های بزرگ رویدادهایی هستند که به گذشته‌های بسیار دور برمی‌گردند و آخرین‌‌شان حدود ۶۵ میلیون سال پیش بوده است. این رویدادها نه‌تنها به گذشته‌های دور برمی‌گردند بلکه مدت زمانی طولانی به درازا کشیده‌اند (شاید انقراضی که مربوط به دوره‌ی زمین‌شناختیِ کرتاسه است از این جهت یک استثنا باشد). برای نمونه، انقراضی که به دوره‌ی تریاس مربوط می‌شود در طیِ یک دوره‌ی زمانی از ۶۰۰۰۰۰ سال تا ۸۳۰۰۰۰۰ سال روی داد. برای اینکه طول این دوره را با یک مقایسه‌ به‌تر بفهمیم، تاریخ بشر در حدود ۳۰۰۰۰۰ سال است. این انقراض‌های بزرگ همسان نبوده‌اند، اما به بیانی کلی در همه‌ی آنها زمین بیش از ۷۵٪ از گونه‌هایش را «در طیِ زمانی که از نظر زمین‌شناختی کوتاه است» از دست داده است.

در حال حاضر گفته می‌شود سرعت انقراض  ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ مرتبه بالاتر از سرعت گونه‌زایی است و این امر کسانی را به این نتیجه رسانده که ما هم‌اکنون در میانه‌ی «ششمین انقراض بزرگ» قرار داریم. این نظر در میان بسیاری از کنشگران زیست‌محیطی به نگرانی‌های جدی دامن زده است. چنان عدد و رقم‌هایی به‌راستی هشداردهنده هستند اما این هم مهم است که بدانیم چگونه چنان تخمین‌هایی به دست می‌آید. روشن است که کنشگرانی که برای حفظ تنوع گونه‌ها دلنگران هستند و در این زمینه می‌کوشند لازم است با دقت و روشنیِ کافی به دیگران نشان دهند که تنوع گونه‌ها واقعاً در خطر است. بررسیِ قوت یا ضعف دلایل و شواهد برای اثبات از بین رفتن تنوع زیستی یکی از بحث‌های کتاب را شکل می‌دهد.  

نوع مطلب : معرفی کتاب، تنوع زیستی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

تنوع زیستی برای خدمات اکوسیستم ضروری است و از این رو برای سلامتی انسان حیاتی می باشد. تنوع زیستی فراتر از مقررات مربوط به رفاه مادی و معیشت است، که امنیت، انعطاف پذیری، روابط اجتماعی، بهداشت، و آزادی و انتخاب ها را شامل می شود. برخی از مردم از قرن گذشته از تبدیل اکوسیستم های طبیعی به اکوسیستم های تحت سلطه انسان و از بهره برداری تنوع زیستی بهره مند شده اند. در عین حال، این خسارت در تنوع زیستی و تغییرات مرتبط با آن در خدمات اکوسیستم سبب شده است که افراد دیگری در معرض خطر نابودی قرار گیرند و برخی از گروه های اجتماعی دیگر به فقر دچار شوند.

 

1- پیوند اصلی بین تنوع زیستی و رفاه انسان چیست؟

کارشناسان، تنوع زیستی و بسیاری از خدمات اکوسیستم را به عنوان یک عامل کلیدی و سازنده برای تعیین رفاه بشر می شناسند. یافته های کارشناسان، بطور قطع نشان میدهد که از دست دادن تنوع زیستی و بدتر شدن خدمات اکوسیستم، به طور مستقیم یا غیر مستقیم، به از بین رفتن بهداشت، افزایش نا امنی غذایی، افزایش آسیب پذیری، کاهش ارزش مواد، وخیم شدن روابط اجتماعی و محدودیت آزادی برای انتخاب و عمل کمک می کند. 

این نوشتار ترجمه ای است از مقاله Why is biodiversity loss a concern و در ادامه به بررسی جنبه های مختلف کاهش و تخریب تنوع زیستی و تاثیرات سوء آن بر زندگی انسان می پردازیم.ادامه مطلب


نوع مطلب : گونه های گیاهی و جانوری، تخریب زیستگاه ها، تنوع زیستی، 
برچسب ها : از دست رفتن تنوع زیستی، تخریب زیستگاه ها، خدمات اکوسیستمی،
لینک های مرتبط :

به مناسبت بزرگداشت نودمین سالگرد تولد دیوید اتنبرو اپلیکیشن رایگانی منتشر گردیده که دارای بیش از 1000 کلیپ از کارهای او در مطالعه ی حیات وحش است.

اپلیکیشن "داستان زندگی" در گوگل استور در دسترس می باشد و شامل کلیپ هایی از نخستین کارهای او از جمله Zoo Quest تا مجموعه های اخیر Planet Earth ،  Africa و Frozen Planet است.

دیوید اتنبرو می گوید: شناخت و درک حیات وحش یکی از بزرگترین نعمت هایی است که انسان ها می توانند به آن دست یابند اگر اتصال خود را با طبیعت از دست بدهیم خودمان نیز نابود خواهیم شد. اپلیکیشن دیوید اتنبرو با بیش از 1000 کلیپ از کارهای او توسط BBC به عنوان نخستین گرامیداشت دیجیتال او ساخته شده است و به کاربران این امکان را می دهد که هزاران حیوان، محیط و رفتار را کشف کنند.

اپلیکیشن Attenborough's Story of Life را از لینک زیر در گوگل پلی استور می توانید دانلود کنید:

لینک دانلود

نوع مطلب : معرفی اپلیکیشن اندروید، گونه های گیاهی و جانوری، تنوع زیستی، 
برچسب ها : دانلود اپلیکشین دیوید اتنبرو،
لینک های مرتبط :

بشر همواره برای انتخاب محل اسکان خود جذب مناطقی شده که از تنوع طبیعی گیاهان و حیوانات برخوردارند. شهرهایی با بیشترین تنوع زیستی در برگیرنده چندین زیست‌بوم هستند که ترکیبی از زیستگاه‌های خشکی و اقیانوسی، دریاچه و کوهستان یا جنگل و ساوانا (گرم-دشت) است.

هرچند محاسبه اینکه کدام شهر در جهان از بیشترین تنوع زیستی برخوردار است، سخت است، سائوپائولو و مکزیکوسیتی از بزرگترین اَبَرشهرهای جهان به حساب می‌آیند که نامزد دریافت این عنوان هستند.

شهر سائوپائولو بین جنگل آتلانتیک در برزیل و ساوانای استوایی "سرادو" قرار گرفته که شرایطی را فراهم ساخته تا این ابرشهر به لحاظ تنوع زیستی حتی از بندر "مانائوس" در رودخانه آمازون پیشی بگیرد.

پارک جانورشناسی شهر سائوپائولو


همچنین مکزیکوسیتی در بستر دریاچه قرار گرفته جایی که صحراهای نواحی مرتفع شمالی با آتشفشان‌های جنگلی در "محور نئو-وولکانیک" مکزیک؛ منطقه کوهستانی وسیعی که در بخش مرکزی این کشور از غرب به شرق امتداد دارد، به هم وصل شده‌اند. حتی اکنون این منطقه دربردارنده دو درصد از گونه‌های جهان در محدوده شهری خود است.

سنگاپور که تنوع زیستی آن به دلیل تخریب در معرض تهدید است، گزینه دیگر دریافت این عنوان به حساب می‌آید. این کشور که از مالزی تا بورنئو و بالی گسترش پیدا کرده و دارای ۳۹۲ گونه پرنده است، زیست گرایی و ایجاد فضاهای سازگار با طبیعت را به بخش جدایی‌ناپذیر از برنامه‌ریزی شهری تبدیل کرده‌ است.

معماری شهری سازگار با محیط زیست در سنگاپور


به لحاظ قانونی در برخی مناطق، توسعه‌گران به دلیل جایگزین کردن فضای سبزی که برای ساخت و ساز اشغال کرده‌اند، مسوول شناخته می‌شوند. در نتیجه این اقدامات، شهری با باغ‌بام‌ها و پارک‌های به هم پیوسته بوجود آمده و همچنین نرم‌افزار شناسایی تنوع زیستی طراحی شده که به شهروندان اجازه می‌دهد تا مشاهدات خود از گیاهان و جانوران را ثبت کنند. سنگاپور توانسته افزایش جمعیت و ساخت فضاهای سبز شهری را همزمان با هم مدیریت کند.

در مقایسه با این مناطق ناحیه لندن بزرگ دارای میانگین پوشش درختی ۱۹.۵ درصدی است و این رقم در لس‌آنجلس ۱۳ درصد محاسبه شده است. همچنین چندین شهر دیگر که از تنوع زیستی خوبی برخوردارند شامل مدلین در کلمبیا، ایکیتوس در پرو، برونئی، کومینگ در چین و بمبئی است که از گزینه‌های قرار گرفتن در پنج رتبه نخست این فهرست هستند.

همچنین برخی از شهرها از قبیل سنگاپور، بارسلون و ملبورن به دلیل پیشگامی در تشخیص و استفاده از تنوع زیستی به عنوان ابزاری برای سیاست‌گذاری و بخش جدایی‌ناپذیر از آسایش و رفاه شهری مورد توجه هستند.

کشورهای برزیل، کلمبیا، اندونزی، چین، مکزیک، پرو، استرالیا، هند، اکوادور و ونزوئلا که از بیشترین تنوع زیستی برخوردارند، در مناطق استوایی یا نیمه استوایی قرار گرفته و به سرعت در حال گسترش شهرنشینی هستند. طبیعت در این مناطق کمتر در اولویت قرار دارد اما مقامات سنگاپور نشان داده‌اند که می‌توان به طور مثال از تنوع زیستی به عنوان راه‌حلی برای برخی از این مشکلات شهری بهره برد؛ در واقع تنوع زیستی بخش جدایی‌ناپذیر از زیرساخت شهری است که از سیلاب پیشگیری کرده، آلودگی هوا را از بین می‌برد و دمای هوا را متعادل می‌کند. (به این ترتیب حفظ منابع و محیط زیست طبیعی در جریان شهرسازی هم به سود طبیعت و ساکنانش و هم به سود انسان‌ها خواهد بود.)

گونه های جانوری در شهر کیپ تاون


بررسی‌ها نشان می‌دهد "کیپ تاون" در آفریقای جنوبی یکی از مناطق شهری با بیشترین تنوع زیستی در جهان است. کیپ غربی شامل ۵۰ درصد تمامی گونه‌های پستاندار در آفریقای جنوبی است. هرچند واقعیت این است که تنوع زیستی در این منطقه در معرض تهدید است. همچنین با افزایش ۳۰ درصدی جمعیت انسان‌ها در این منطقه از سال ۲۰۱۱ میلادی، ۳۱۸ گونه گیاهی، ۲۲ گونه پرنده و ۲۴ گونه حیوان دیگر در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

 

منبع: ایسنا

نوع مطلب : گونه های گیاهی و جانوری، تنوع زیستی، 
برچسب ها : اکولوژی شهری، تنوع زیستی شهرها،
لینک های مرتبط :

نوع مطلب : معرفی کتاب، تنوع زیستی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نوع مطلب : گونه های گیاهی و جانوری، انقراض، تنوع زیستی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

تنوع زیستی به فراوانی یا گوناگونی جامع زندگی از گیاه و جانور تا زندگی میکروبی اشاره دارد. این گوناگونی حیات در تمام سطوح سازماندهی اکولوژیکی رخ می دهد. در کتاب تنوع زیستی به طور کلی تنوع ژنتیکی ،تنوع گونه ای و تنوع اکوسیستم ها بررسی و توضیح داده خواهد شد.

 

مشخصات

نام نویسنده: دکتر غلامرضا بخشی خانیکی

فرمت کتاب:  PDF

تعداد صفحات: 227

حجم فایل: 1.13 مگابایت

لینک دانلود

نوع مطلب : معرفی کتاب، 
برچسب ها : دانلود کتاب،
لینک های مرتبط :

سایت Conservation Training جامعه ی آموزشی باز و آزاد است که دوره های آموزشی مبتنی بر حفاظت از طبیعت را با همکاری برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) بصورت مجازی برگزار می نماید. تاکنون بیش از 45،000 کاربر از بیش از 200 کشور در این دوره های آموزشی ثبت نام کرده اند. هدف این سایت به اشتراک گذاری آموزش های مجازی با کارشناسان و محققین و علاقمندان به مقوله حفاظت از محیط زیست در کشورهای مختلف می باشد.
این سایت آموزشی که فعالیت خود را از سال 2009 آغاز نموده است، در حال حاضر به یک سایت آموزشی جهانی تبدیل شده است که بیش از 400 ساعت آموزش محتوایی در عناوین مختلف و به زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی با حدود 45،000 فراگیر دارد. جامعه جهانی حفاظت از محیط زیست محتوای دروس حفاظتی را بصورت مجازی فراهم می نماید که به دلیل محدودیت های بودجه و سفر اجرای آنها بصورت واقعی امکان پذیر نبوده است. 
سایت Conservation Training.org با استفاده از دانشمندان سراسر جهان، با ارتباط مستقیم با فراگیران در هر زمان و هر مکان و بدون صرف هزینه، توسعه دانش حفاظت از طبیعت را مهیا می نماید. 
لازم به ذکر است دوره های آموزشی سایت شامل حل تمرین، انجام پژوهش و متون اسلایدی آموزشی می باشد و در پایان برگزاری هر دوره، گواهی آموزشی پایان دوره از سوی معاون ارشد اجرایی کنوانسیون تنوع زیستی و معاون کل برنامه عمران سازمان ملل متحد برای فراگیران صادر می گردد. 
علاقمدان می توانند با ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در سایت و مراجعه به بخش عناوین آموزشی اصلی (CURRICULUMS) در دوره های آموزشی زیر بخش عناوین مورد نظر شرکت نمایند. در صورت وجود هر گونه ابهام، سئوالات خود را در بخش نظرات قید نمایید. 

نوع مطلب :
برچسب ها : دوره های آموزشی،
لینک های مرتبط :
[
]نوع مطلب : تخریب زیستگاه ها، انقراض، تنوع زیستی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

موضوع: زیست‌شناسی حفاظت - دستنامه‌ها

پدیدآورنده- نویسنده: سوزان‌ام. شولتس

مترجم: عبدالرسول سلمان‌ ماهینی- صاحبه کریمی- ایمان مومنی

ناشر: دی‌نگار - ۲۳۲ صفحه - وزیری (شومیز) - چاپ ۱ - ۱۰۰۰ نسخه

تاریخ نشر:  ۹۲/۰۳/۰۱

قیمت پشت جلد : ۱۰۰۰۰۰ ریال

كد دیویی: ۳۳۳.۹۵۱۶

زبان كتاب: فارسی

محل نشر: تهران - تهران

درباره کتاب: کتاب زیست شناسی حفاظت با نرم افزار Ramas Ecolab جهت تدریس در آمریکا و برخی کشورهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. اولین تجربه استفاده از این کتاب در تدریس همین درس در دانشگاه صنعتی اصفهان به سال 1385 بدست آمد. متن این کتاب ساده و همانند خودآموز است و جالب آنکه علی رغم سادگی موضوعات، کتابی بسیار کاربردی می باشد.

نوع مطلب : معرفی کتاب، تنوع زیستی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

گروه مولفان:

حمید اجتهادی (نویسنده) | عادل سپهری (نویسنده) | حمیدرضا عکافی (نویسنده)

 

اطلاعات تکمیلی:

عنوان:                                                                                       روشهای اندازه گیری تنوع زیستی

 • نویسنده:حمید اجتهادی، عادل سپهری، حمیدرضا عکافی
 • تاریخ انتشار:1391
 • قیمت (ریال):56000
 • موضوع:

  تنوع زیستی، تنوع زیستی-- اندازه‌گیری

   ISBN  شابک:                                                                            8-198-386-964-978

 • ناشر:دانشگاه فردوسی مشهد
 • شمارگان - تیراژ:1000
 • نوبت چاپ:2
 • تعداد صفحات:226
 • فروست انتشارات:530
 • قطع:وزیری
 • نوع جلد:شومیز
 • عنوان به انگلیسی:Methods of measuring biodiversity

 

درباره کتاب:

کتاب "روش های اندازه گیری تنوع زیستی" اولین کتاب تألیف شده در زمینه تنوع زیستی به زبان فارسی است. این کتاب مبانی تنوع زیستی را به زبان ساده توضیح داده و روش های نوین اندازه گیری و ارزیابی تنوع زیستی را با مثال های روشن بیان می کند. روش های عنوان شده به راحتی توسط بیشتر نرم افزارهای رایج آمار اکولوژی قابل محاسبه هستند.

این کتاب همزمان می تواند برای اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته های مختلف زیست شناسی، منابع طبیعی و زمینه های پزشکی بعنوان کتاب مرجع برای تنوع زیستی مورد استفاده قرار گیرد. فصول کتاب به گونه ای طراحی شده اند که می توانند بعنوان منبع درسی دانشجویان (معادل 3 واحد درسی) استفاده شوند. مثال های داده شده بعنوان واحد عملی دانشجویان تلقی می شود.

نوع مطلب : معرفی کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

با افزایش جمعیت دنیا و پیشرفت علم ، تاثیر تخریب انسان روی طبیعت بیشتر شده و سیمای طبیعت روز به روز حالت طبیعی و اولیه خود را از دست می دهد. لذا حفاظت از تنوع زیستی یک وظیفه مهم محسوب می شود. برای به وجود آوردن سیاست های قابل اجرا در زمینه حفظ تنوع زیستی ابتدا لازم است معنی این مفهوم برای ما روش باشد. برای مطالعه تنوع باید ابتدا اجزای آن را شناخت. تنوع خود ترکیب یکنواختی و غنای گونه ایست. یکنواختی توزیع وفور گونه ایست. هر چه این توزیع یکسان تر باشد یکنواختی بیشتر است . شاخص های متعددی برای اندازه گیری یکنواختی گونه ای ارائه شده است. برای اندازه گیری غنای گونه ای نیز تعداد زیادی شاخص ابداع شده است که هر کدام به طریقی با ارائه یک عدد میزان، غنا را در یک قطعه نمونه و یا یک رویشگاه نشان می دهند. ولی از بین شاخص های متفاوت ارائه شده، شمارش تعداد کل گونه ها یا عنوان غنای گونه ای از همه مشهورتر است . محاسبه شاخص های تنوع و مقایسه نتایج آن ها روش مفیدی جهت مطالعه تنوع زیستی بوده است.

 

به علت پیچیده بودن و وقتگیر بودن محاسبه شاخص های تنوع، غنا و یکنواختی، امروزه از برنامه های کامپیوتری استفاده می شود. پیشرفت های حاصله در تکنولوژی محاسبه، بر روی تجزیه و تحلیل داده های محیطی و پوشش گیاهی انقلابی به وجود آورده است و در حال حاضر می توان حجم عظیمی از اطلاعات را با سرعت و با کارایی زیاد پردازش نمود. پیشرفت اصلی در سال های اخیر مربوط به ساخت وتوسعه کامپیوترهای شخصی (PC) می باشد و شرکت های زیادی اقدام به ساخت این کامپیوترها نموده اند که بیشتر آن ها دارای حافظه کافی جهت آنالیز داده های پوشش گیاهی هستند.

 

یکی از این نرم افزارها برای تحلیل تنوع زیستی نرم افزار Primer 5 است:

 نرم افزار Primer در سال ۲۰۰۳ ساخته شد و توسط آن می توان شاخص های غنای مارگالف، یکنواختی پیلو، بریلوئین، فیشر، سیمپسون، شانون، هیل و … را محاسبه کرد.

 

دانلود رایگان نرم افزار Primer 5

نوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : معرفی نرم افزار، دانلود نرم افزار،
لینک های مرتبط :

دانشمندان آفریقای جنوبی، راه موثری را برای اندازه‌گیری دقیق تنوع زیستی در مقیاس جهانی شناسایی نموده‌اند. به‌تازگی تنوع زیستی توسط اکولوژیست‌ها و طرفداران محیط‌زیست، مورد توجه قرار گرفته است؛ اما گرمایش جهانی و سایر تغییرات ساختاری اعمال شده به واسطه‌ی حضور انسان در محیط‌زیست، تنوع جوامع گیاهی و حیوانی موجود در سراسر جهان را کاهش داده است. لذا در این عرصه به حفاظت بیشتری نیاز است، اما برای به حداکثر رساندن تنوع زیستی، دانشمندان ابتدا باید بدانند این گونه‌های زیستی، دقیقاً در کجا زندگی می‌کنند.

 محققان دانشگاه استلنبوش، به‌تازگی استراتژی‌های جدیدی را برای ارزیابی دقیق‌تر میزان تنوع زیستی موجود در مناطقی که کمتر مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، ارائه نموده‌اند؛ بنابراین برآورد جامع‌تری از تنوع گونه‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

تاکنون بهترین مدل‌های پیش‌بینی، تنها قادر به برآورد تعداد نمونه‌های محلی بوده و اکنون این میزان، به دو برابر افزایش یافته است. به‌عنوان بخشی از جدیدترین تلاش‌های تحقیقاتی، دانشمندان، جامعه بین‌المللی مدل‌سازان زیست‌محیطی را به چالش کشیده‌اند تا این میزان را به ۱۰ برابر افزایش دهند. دانشمندان، دقت بیش از دوازده مدل جدید را با استفاده از داده‌های به‌دست آمده از گونه‌های گیاهی بخش‌های حومه‌ی بریتانیا آزمایش نمودند. این مدل‌ها باید تنوع زیستی بریتانیا را با استفاده از نمونه‌هایی که فقط از ۶ کیلومتر مربع به‌دست آمده بود، برآورد می‌کردند. نتایج شبیه‌سازی با مشاهدات ماهواره‌ای به‌دست آمده از تنوع گونه‌ها در بریتانیا، مقایسه شد و مورد بررسی قرار گرفت.

 اغلب، تنوع زیستی در مقیاس بسیار کوچک مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد، در حالی که برنامه‌های حفاظتی در مقیاس بزرگ اعمال می‌شوند. «ویلیام کانین»، اکولوژیستی از دانشگاه لیدز، در مصاحبه خود با نشریه‌ای خبری گفت: «این عدم هماهنگی بین مقیاس‌های سیاست‌گذاری شده و مقیاس‌های اطلاعاتی ما، چالش‌های جدی را، خصوصاً در هنگام ارزیابی تغییرات تنوع زیستی ایجاد می‌کند».

 مدل‌های بهتر می‌توانند به دانشمندان کمک کنند تا بر این چالش‌ها غلبه نمایند. مدل‌های آزمایش شده توسط کانین و همکارانش نتیجه‌ای ترکیبی را نشان داد. بریتانیا حدود ۲،۳۰۰ گونه‌ی گیاهی دارد، اما مدل‌ها به شبیه‌سازی‌هایی ختم شد که نهایتاً از ۶۲ تا ۱۱۹،۵۹۳ گونه را نشان می‌داد. دقیق‌ترین مدل، توسط «فانلیانگ هی» از دانشگاه آلبرتا کانادا و «تسونگ جن شن»، استاد دانشگاه ملی چانگ ارائه شده بود. با این حال، این مدل‌ها نیز قادر به برآورد دقیق کل تنوع زیستی بریتانیا نبودند. مدل طراحی شده توسط «کانگ هویی استلن بورچ» با توجه به شکل و اندازه‌ی منطقه و سنجش تعداد گونه‌ها بهترین مدل بود.

 با توجه به اینکه امکان بهبود نتایج در این عرصه وجود دارد، تحقیقاتی که در هفته‌ی اخیر در مجله‌ی Ecological Monographs منتشر شده است، می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا سطوح تنوع زیستی را در اکوسیستم‌های بزرگ‌تر و ناشناخته‌تر، به نحو بهتری پیش‌بینی کنند. در این خصوص، کانین بیان داشته است که روش‌های جدیدی نظیر مدل‌سازی ریاضیاتی تا حد زیادی تخمین توزیع تنوع زیستی را در مناطق ناشناخته‌تر، تسهیل نموده و نظارت بر تغییر تنوع زیستی را در مقیاس‌های فضاییِ چندگانه آسان‌تر می‌کند.

 

نوشته: بروکس های

ترجمه: سهیلا دوست‌ پژوه

منبع: upi.com

نوع مطلب : گونه های گیاهی و جانوری، تنوع زیستی، 
برچسب ها : اندازه گیری تنوع زیستی،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic