تبلیغات
تنوع زیستی و طبیعت - توافق تاریخی كنفرانس تنوع زیستی ( ناگویا ) روی میز تحلیل
 
تنوع زیستی و طبیعت
Biodiversity and Nature
درباره وبلاگ


تنوع زیستی به معنای قابلیت تمایز بین ارگانیسم های زنده از هر منبع شامل اکوسیستم های زمینی، دریایی و اکوسیستم های آبزی، همچنین شامل ترکیبات اکولوژی که بخشی از اکوسیستم ها را تشکیل می دهند، می باشد. تنوع زیستی علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها را نظیر خوراک، پوشاک و مسکن فراهم می آورد، سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون و همه جانبه ما را نیز تضمین می کند. روند رو به رشد تهدید این گنجینه حیات سیاست مداران و متفکران را به توجه بیش از پیش به این مقوله معطوف داشته است.

مدیر وبلاگ : شهرام صمدی خادم
نظرسنجی
چقدر با مبحث " تنوع زیستی " آشنایی دارید؟


کنفرانس حفاظت از تنوع زیستی در ژاپن موفق شد برنامه‌ای مهم را برای دهه ‌آینده جهان به تصویب رساند.کشور های صنعتی و در حال توسعه به‌طور مشترک در توافقی تاریخی تضمین کردند که حفاظت از طبیعت را قربانی بهره‌وری اقتصادی نکنند.

کشورهای شرکت کننده در کنفرانس تنوع زیستی در شهر "ناگویا" در ژاپن به توافق رسیدند که تا سال 2020 میلادی به 20 هدف دست پیدا کنند. این اهداف به منظور حفاظت از تنوع زیستی در دهه آینده در جهان به اجرا گذاشته خواهد شد.

در این نشست تاریخی که به دعوت سازمان ملل متحد برگزار شده بود، 193 کشور حاضر اعلام کردند که از این پس 17 درصد از مساحت خشکی‌ها و 10 درصد از آب‌های کره زمین جزو منطقه حفاظت شده به شمار می‌آید. این تصمیم بدین معناست که هرگونه استفاده اقتصادی از این مناطق ممنوع خواهد شد.

کشورهای جهان همچنین توافق کردند که از ماهیگیری بی‌رویه جلوگیری و استفاده از کودهای شیمیایی در زمین‌های کشاورزی را محدود کنند.

ریو ماتسوموتو، وزیر محیط زیست ژاپن، نتایج این نشست را موفقیت‌آمیز خواند. نوربرت روتگن، وزیر محیط زیست آلمان نیز گفت که «در کشورهای جهان نشانه‌‌هایی از آغازی نو دیده می‌شود». به گفته ناظران سیاسی، کنفرانس ژاپن چرخشی در حفاظت از تنوع زیستی به شمار می‌آید. نتایج این کنفرانس از استثمار لجام‌ گسیخته طبیعت جلوگیری خواهد کرد.

 

تقسیم عادلانه منافع

جیم لیپ، رئیس سازمان صندوق جهانی حیات وحش  (WWF)، تصریح کرد که «پروتکل "ناگویا" دستاوردی تاریخی است». جلوگیری از شکار و صید جانوران در حال انقراض نیز یکی از دستاوردهای این کنفرانس محسوب می‌شود.

پیشتر بیم آن می‌رفت که کنفرانس "ناگویا"، همچون نشست محیط زیست در کپنهاگ، به خاطر منافع متضاد کشورهای شرکت‌کننده به بن‌بست و شکست کشیده شود. موضوع محوری در کنفرانس "ناگویا" تقسیم عادلانه منافع بدست آمده از منابع طبیعی بود. این مسئله یکی از جدال‌های اصلی میان کشورهای صنعتی و کشورهای صادرکننده مواد خام به حساب می‌آید.

کارشناسان امیدوارند که با تقسیم عادلانه منافع حاصل از منابع طبیعی کشورهای در حال توسعه مجبور نشوند با سرعت بیشتر طبیعت خود را نابود کنند. در این راه همکاری و آمادگی کشورهای پیشرفته برای تقسیم منافع ضروری است.

به گفته کارشناسان، نابودی جنگل‌های استوایی به خاطر کشت محصولات کشاورزی و تامین خوراک دام برای دامپروری در کشورهای پیشرفته باید در شکل کنونی آن متوقف شود. از این پس با پرداخت کمک‌های مالی به کشورهایی نظیر برزیل و اندونزی در ازای نگهداری از جنگل‌های خود، باید روند کنونی بهره‌وری از طبیعت جذابیت خود را از دست بدهد.

کنفرانس "ناگویا" پیامی روشن داشت: بدون تنوع زیستی هر منفعت اقتصادی بی‌اهمیت است. رشد اقتصادی‌ای که سبب نابودی تنوع زیستی در جهان شود، به جای آنکه زندگی را ارتقاء دهد، قطعاَ از کیفیت آن خواهد کاست.

 

تصویب پروتکل الحاقی به پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در ناگویا

در اجلاس تنوع زیستی ناگویای ژاپن و در پنجمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا، پروتکلی الحاقی به این پروتکل تصویب و در مقر دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی در مونترال کانادا آماده امضای کشورهای متعاهد شد.

این کشورها می توانند این الحاقیه را در سیستم قانون گذاریشان به تصویب برسانند و تا هنگامی که  50 کشور این پروتکل را در سیستم قانون گذاری خود تصویب نکرده باشند، لازم الاجرا نیست.

این پروتکل الحاقی کشورها را موظف می کند تا در صورتی که محصول حاصل از بیوتکنولوژی جدید آن کشورها خسارتی را منحصرا به تنوع زیستی کشور دیگری وارد کند به نحوی که این خسارت صرفا ناشی از موجودات زنده حاصل از بیوتکنولوژی جدید باشد و این خسارت قابل اندازه گیری باشد بر اساس حکم دادگاه خسارت را پرداخت کنند.

البته بر اساس نظر کارشناسان امر در خصوص این الحاقیه که اظهار می دارند ظاهر این قضیه خوب است، نوعی اطمینان فراهم می کند که محصولات حاصل از بیوتکنولوژی جدید خساراتی را به تنوع زیستی وارد نمی کند و اگر وارد کرد خسارات جبران پذیر است اما باطن قضیه این است که این پروتکل ابزاری در دست کشورهای قدرتمند است تا علیه کشورهای در حال توسعه استفاده کنند در حالی که خودشان میلیون ها هکتار محصولات حاصل از بیوتکنولوژی جدید را می کارند و صادر می کنند و از آن جا که شرکت های قدرتمند چند ملیتی از متخصصان برجسته حقوق برخوردارند، مطمئنا خسارتی بابت این پروتکل پرداخت نخواهند کرد.

پیش بینی این کارشناسان این است که این پروتکل به زودی قابلیت اجرایی نخواهد داشت چون کشورهایی مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، کانادا، چین و هندوستان با دانستن باطن قضیه، آن را امضا نخواهند کرد.

آنان معاهده پروتکل الحاقی ایمنی زیستی را به ضرر کشورهای در حال توسعه و به ویژه ایران دانسته و یان می کنند احتمال می رود این معاهده از سوی شرکتهای چند ملیتی تدوین شده باشد و تبعات سنگینی برای حوزه بیوتکنولوژی کشور به همراه داشته باشد. فقدان قانون ایمنی زیستی در کشور از مشکلات ما در بعد داخلی است که در این زمینه انجمن بیوتکنولوژی به عنوان تنظیم و تضمین کننده استفاده از محصولات تراریخته، تلاشهایی را در زمینه تدوین این قانون انجام داد و در نهایت این قانون در مجلس به تصویب رسیده و اکنون بیش از یک سال از ابلاغ آن از سوی رئیس جمهور می گذرد اما اجرای آن شروع نشده است.

دلیل اجرایی نشدن این قانون در روند کند تدوین آیین نامه های اجرایی آن است ، بطوری که آیین نامه اجرایی که در حال حاضر پیشنهاد شده است تنها در حوزه صادرات و واردات است و از آنجایی که به تولیدات داخلی مجوز داده نشده است، تدوین این آیین نامه بی معنی خواهد بود.

به نظر می رسد این آیین نامه تولیدات داخل را ناچیز می شمارد و توان داخلی را دور از ذهن می داند در حالیکه انتظار می رفت آیین نامه اجرایی که نوشته می شود محصولات تراریخته وارداتی و تولیدات داخل را در بر بگیرد؛ چرا که مواد غذایی که مردم مصرف می کنند فرقی نمی کند که تولید داخل باشد یا خارج و هر دو محصول باید ضوابطی را رعایت کند.

تنها مشکل این آیین نامه تمرکز بر روی محصولات وارداتی است که پیشنهاد می شود کلمه "واردات" حذف و به جای آن "کلیه محصولات" تراریخته چه داخلی و چه خارجی آورده شود.

در پنجمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی که با حضور نمایندگان 160 کشور عضو و بیش از 30 کشور غیر عضو در شهر ناگویای ژاپن برگزار شد، تصمیمات مهمی اتخاذ شد که مهمترین آنها تصویب "پروتکل الحاقی" ایمنی زیستی برای جبران خسارات احتمالی ناشی از موجودات زنده و محصولات تراریخته بود.

از این پروتکل الحاقی با عنوان معاهده "ناگویا-کوالالامپور" یاد می شود، این معاهده در ارتباط با مسئولیت کشورها و جبران خسارت است. این قانون تاکید می کند که اگر کشوری از موجودات مهندسی ژنتیک شده و یا محصولات تراریخته تولید می کند، در برابر خساراتی که به تنوع زیستی سایر کشورها وارد می کند مسئول است.

 در همین راستا شرکتهای چند ملیتی در میان خودشان توافقی را تحت عنوان "کامپکت" به امضا رساندند. بر این اساس صندوقی را تشکیل دادند که در هر جایی که آنها باید جبران خسارت کنند از این صندوق پرداخت کنند. برداشت کنندگان این صندوق تنها 6 شرکت چند ملیتی است، به این ترتیب بازار بذر تراریخته در انحصار این شرکتهای چند ملیتی قرار می گیرد.  

شرکتهای چند ملیتی باشگاه بیوتکنولوژی همانند باشگاه اتمی تشکیل دادند که هیچ کشوری غیر از خودشان را راه نمی دهند. به این ترتیب یک بازار انحصاری برای شرکت های چند ملیتی ایجاد شد.

 فرصتی که ما برای تدوین قوانین بیوتکنولوژی در سالهای اخیر از دست دادیم مشکلات بزرگی برای ما ایجاد کرد و انتقاداتی که در این زمینه داشتیم با تصویب این معاهده به اثبات رسید.

ملبوبی ، رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران در گفتگویی در همین زمینه با تاکید بر اینکه از این جا به بعد هر اقدامی که انجام دهیم آینده بیوتکنولوژی را تحت تاثیر قرار می دهد، خاطر نشان ساخته است، ایران در برابر این معاهده دو انتخاب بیشتر ندارد یا باید به معاهده بپیوندد که این خیانت بزرگی خواهد بود و آیندگان ما را نخواهند بخشید و یا نپیوندیم ما را تحت فشار می گذارند

 وی با اشاره به برخورد سایر کشورها با این معاهده گفت: بسیاری از کشورها با این معاهده مخالفند اما راهی جز موافقت نداشتند از این رو احتمال می رود که خیلی از کشورها آن را امضا نکنند.

ملبوبی با بیان اینکه در حال حاضر این معاهده در اجلاس ناگویا مصوب شده است، افزود: کشورها پس از آماده شدن این معاهده آن را در پارلمان خود مطرح می کنند و پس از تصویب، اقدام می کنند ولی تا وقتی که امضا نشده باشد نسبت به اجرای این معاهده ملزم نیستند.

 وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نباید این معاهده امضا شود گفت: باید در برابر چنین اقداماتی در دنیا هوشیار باشیم و فراموش نشود که هر روزی که برای تصمیم گیری در حوزه بیوتکنولوژی دیر کنیم حلقه تنگ تر می شود. از این رو باید قوانین خوب و متقنی را در این زمینه تدوین کنیم.


زمان پیوند دوباره انسان و طبیعت فرا رسیده است

بشر در آینده نزدیک به ۲ زمین برای زندگی نیاز خواهد داشت.

از سویی دیگر اعضای کنوانسیون تنوع زیستی ملل متحد می خواهند روند یک انقراض جمعی دست ساز بشر را منع کنند.

شهر ناگویای ژاپن با رسیدن به انتهای سالی که از سوی سازمان ملل سال تنوع زیستی نامگذاری شده بود، شاهد برپایی همایشی با حضور اعضای کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد بود. در این گردهمایی که نمایندگانی از ۱۹۳ عضو کنوانسیون تنوع زیستی ملل متحد در مرکز ناگویا دور هم جمع شده اند قرار بود درخصوص تدبیر راهبردهایی برای منع کردن یکی از انقراض های انبوه متاثر از فعالیت های انسان چاره جویی شود. نقش اول این تراژدی انسانی را گونه های تهدید شده و در معرض خطری همچون پاندا ایفا می کنند.

آسیای جنوب شرقی نشان داده است که از پتانسیل بالایی برای نمایش تنوع زیستی سیاره برخوردار بوده و به تنهایی موطن بیش از هزار گونه جدید جانوری و نباتی است. با توجه به اهمیت موضوع فعالیت های انسانی خصمانه با حیات و بقای این جمعیت ارزنده زنده سیاره، سازمان ملل در آغاز اجلاس بزرگ سران درباره تنوع زیستی، زبان به هشداری جدی گشود که جهان باید بلافاصله برای متوقف کردن فقدان و تباهی سریع گونه های جانوری و نباتی که امکان هستی و زندگی انسان ها را فراهم می کنند، دست به کار شود. عبارت صریح و کوتاه احمد جوقلاف ـ دبیر اجرایی کنوانسیون تنوع زیستی ملل متحد ـ در افتتاحیه همایش نیز گویای اهمیت موضوع است که این رویداد ۱۲ روزه را به عنوان یک لحظه و عزم تعیین کننده در تاریخ نوع بشر توصیف کرده و خاطرنشان کرد: «زمان عمل کردن همین حالا و مکان عمل کردن همین جاست.» به اعتقاد وی، وقتی پای کار و امور به موضوع مهمی همچون حیات روی کره زمین کشیده می شود دیگر صحبت از وجود یک انتخاب و اختیار مطابق معمول نیست. در واقع ما نیازمند رویکرد جدیدی هستیم و آن نیاز به برقراری رابطه و پیوستگی دوباره با طبیعت و زندگی در توازن و هماهنگی با طبیعت است.

به ادعای نمایندگان حاضر در همایش، فشارهای جمعیت انسانی موجب به خطر افتادن و امحای زیست بوم های سیاره همچون جنگل های گرمسیری و سواحل مرجانی شده و نتیجه آن تسریع روند تباهی و مرگ گونه های جانوری و گیاهی به عنوان عامل تشکیل شبکه حیات زمین است که زندگی بشریت مدیون و وابسته به آن است. در همین ارتباط آخیم اشتاینرـ مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل ـ نیز در سخنرانی مراسم افتتاحیه، این همایش بزرگ سران را بخشی از تلاش های جهانی برای مخاطب ساختن یک حقیقت بسیار ساده معرفی و خاطرنشان کرد: «ما در حال تخریب حیات روی زمین هستیم. ما در حال تخریب و از میان بردن بسیاری از بنیان ها و پایه هایی هستیم که بار ثبات و پایداری حیات روی این سیاره بر دوش آنهاست.» اما در این میان نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو کنوانسیون تنوع زیستی ملل متحد در ناگویا در اندیشه طرح و نقشه ای به منظور وضع هدفی جدید برای سال ۲۰۲۰ به منظور تحت کنترل درآوردن و محدود کردن تلفات گونه ها هستند و درخصوص افزایش و تقویت کمک های مالی میان مدت برای کشورهای فقیر به بحث و گفت وگو نشسته اند تا زمینه کمک رسانی را به منظور محافظت حیات وحش و ستگاه های گونه های مختلف جانوری و گیاهی این دسته از کشورها فراهم کنند. این موضوعات مهم در حالی است که به گفته مقامات اجرایی کنوانسیون، برخلاف پیش بینی ها و انتظارات تعهد و التزام همسانی برای قطع روند تباهی و تلفات تنوع زیستی صورت واقعیت به خود نگرفته و برآورده نشده است و دولت های سراسر جهان باید نسبت به این قصور و عدم همراهی آگاهی پیدا کنند. در همین خصوص، مقامات برنامه محیط زیست ملل متحد در فراخوانی ملامت وار که طعم شکست و بی مسوولیتی می داد خطاب به اعضای همایش خاطر نشان کردند:«بیاییم جرأت نگاه کردن به چشمان کودکان مان را داشته باشیم و قبول کنیم که چه فردی و چه جمعی در راه کاهــش پایدار نــرخ تلـــفات تنوع زیستی تا سال ۲۰۱۰ کوتاهی کرده و شکست خورده ایم. بیایید در حالی که به چشمان کودکان مان نگاه می کنیم بپذیریم که روند تلفات و تباهی تنوع زیستی را در نرخ هایی بی سابقه تداوم بخشیده ایم.»

قصور و شکست های تأسف بار کشورها در حمایت از تنوع زیستی سیاره در حالی اینچنین از سوی سازمان ملل به باد انتقاد گرفته می شود که در شروع این دهه، اعضای ملل متحد تحت برنامه اهداف توسعه هزاره، متعهد و ملزم شده بودند تا در نرخ تلفات حیات وحش تا سال ۲۰۱۰ ـ سال بین المللی تنوع زیستی ـ به کاهشی چشمگیر و معنی دار دست پیدا کنند. اما در عوض، تخریب و انهدام ادامه پیدا کرده است و اکنون برخی کارشناسان هشدار می دهند که سیاره با ششمین فاز انقراض فراگیر خود مواجه شده است؛ یعنی از زمان آخرین مرحله انقراضی که ۶۵ میلیون سال قبل دایناسورها ناپدید شدند. این در حالی است که به شهادت برنامه حفاظت از طبیعت سازمان ملل (IUCN)، در حال حاضر نزدیک به یک چهارم پستانداران، یک سوم دوزیستان، بیشتر از یک هشتم پرندگان و بیش از یک پنجم گونه های گیاهی زمین با تهدید انقراض مواجه هستند.

در همین ارتباط، گزارشی از سوی سازمان ملل در ماه می نسبت به مساله ای با عنوان "نقاط واژگونی" هشدار می دهد که می تواند به طرز برگشت ناپذیری به زیست بوم های سیاره آسیب وارد کند که در این میان خسارت جنگل های بارانی آمازون از طریق قطع درختان و پاکسازی اراضی جنگلی و خسارت سواحل مرجانی از طریق گرمایش جهانی و صید بی رویه ماهیان و آبزیان از این جمله اند.

براساس ارزیابی جدید صورت گرفته از سوی سازمان ملل که می گوید تا سال ۲۰۳۰ انسان ها برای حیات به شکل تأثیر بخشی به ظرفیتی معادل دو کره زمین نیاز خواهند داشت، جمعیت ۸ / ۶ میلیارد نفری زمین در سال ۲۰۰۷ به طرز اثر بخشی در حال زندگی کردن در وضعیتی معادل ۵۰ درصد ماورای ظرفیت زیستی سیاره بوده اند. این در حالی است که پیش بینی می شود مناقشات و اختلاف نظرها میان کشورهای فقیر و غنی بر سر گردن نهادن به تلاش هایی در راستای محدود کردن گازهای گلخانه ای به طریقی مشابه به عامل تهدیدکننده ای برای مختل کردن مذاکرات تنوع زیستی بینجامد.
از طرفی در حالی که اتحادیه اروپا در تلاش برای فراخوان هدفی به منظور وقفه دار کردن تلفات تنوع زیستی تا سال ۲۰۲۰ است، بسیاری از کشورهای در حال توسعه درخصوص این موضوع تنها به حمایت از هدف به مراتب ضعیف تر اقدام به خرج دادن بسنده کرده اند؛ البته تحت برنامه ای موسوم به پروتکل به شراکت گذاشتن منافع و دسترسی(ABS)، تنش ها و کشمکش هایی نیز بر سر اقداماتی در راستای نوعی توافق و مصالحه ضمنی و ساختگی در زمینه سهم بردن متساوی از منافع حاصله از منابع طبیعی در میان کشورها وجود دارد که به عنوان مثال می توان به استحصال نوعی دارو از یک گیاه جنگلی اشاره کرد. براساس مفاد این پروتکل و تحت یک طرح پیشنهادی پشتیبانی شده از سوی کشورهای در حال توسعه، چنانچه دانشمندان موفق به یافتن گیاهان و جانورانی شوند که مورد استفاده گروه های بومی بوده اند و موارد استفاده تجاری نیز دارند ـ مثلا در صنعت داروسازی ـ شرکت ها موظف به پرداخت نوعی حق الزحمه ژنی به طرف های بومی خواهند بود.

مطالبه کشورهای در حال توسعه نسبت به این قبیل پروتکل های تقسیم منافع و دسترسی آزاد به منابع طبیعی تا جایی است که به طور نمونه وزیر محیط زیست برزیل در آستانه حضور در اجلاس سران عضو کنوانسیون تنوع زیستی ملل متحد هشدار داد که «برای ما قابل پذیرش نیست که به ناگویا برویم و توافقنامه ای برای پروتکل ABS نداشته باشیم. ما به چنین معامله و داد و ستدی نیاز داریم.» کشورهایی همچون برزیل که سهم قابل توجهی از بزرگ ترین سد دفاعی زمین در برابر گرمایش جهانی یعنی جنگل های آمازون را نصیب برده و از تنوع زیستی بالایی برخوردارند، خواهان منتفع شدن از حق مالکیت بومی خود نسبت به بهره برداری جهانی از این منابع جنگلی هستند و درآمدهای مرتبط با حق الزحمه ژنی گونه های جانوری و گیاهی از جایگاه قابل توجهی برای این گونه کشورها برخوردار است. این در حالی است که برخی کشورهای در حال توسعه نیز هشدار داده اند چنانچه توافقات و معاملاتی در خصوص پروتکل هایی نظیر پروتکل تقسیم منافع و دسترسی به منابع طبیعی وجود نداشته باشد، طرح و برنامه مؤثری همچون برپایی یک هیات علمی بین المللی برای ارزیابی موارد و موضوعات تنوع زیستی و مشاوره دادن به سیاستگذاران می تواند با موانعی روبه رو و حتی متوقف شود.

 

به منظور حمایت از پروتکل ناگویا ، GEF پروژه جدیدی تصویب کرد

یکی از دستاوردهای اساسی دهمین نشست اخیر کنفرانس متعاهدین به کنوانسیون تنوع زیستی در هفتم فوریه 2011، اتخاذ پروتکل ناگویا پیرامون دستیابی به منابع ژنتیکی و تسهیم عادلانه منافع حاصل از کاربرد آن (ABS) پس از 6 سال مذاکره بود.

این معاهده تاریخی راه را برای کشورهای استفاده کننده و تامین کننده منابع ژنتیکی باز می کند تا بر اساس رضایت قبلی و شرایط مورد توافق دو طرف قراردادهایی را به امضا برسانند که به توسعه اقتصادی ، حفاظت از تنوع زیستی و استفاده پایدار از اجزای آن کمک کند.

به منظور تسهیل در روند امضا و لازم الاجرا شدن سریع پروتکل و آغاز فرایند ظرفیت سازی ملی جهت اجرای پروتکل، در چهارم فوریه 2011، خانم باربت مدیر ارشد اجرایی و رییس صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF ) با یک پروژه یک میلیون دلاری جهت حمایت از کشورهای واجد شرایط GEF در راستای تسریع در فرایند امضا و تضمین لازم الاجرا شدن هر چه سریعتر این سند حقوقی جدید، موافقت کرد.

باربت می گوید: GEF به عنوان مکانیسم مالی تعیین شده برای این سند حقوقی جدید به طور کامل متعهد می شود که اجرایی شدن هر چه سریعتر این سند را تضمین کند.

پروتکل ناگویا، آخرین وسیله در راستای 20 سال تلاش و نتایج حاصل از سرمایه گذاری در سطح محلی به منظور دستیابی به اثرات جهانی است.

با مشارکت دفاتر منطقه ای برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) و دفاتر ملی برنامه عمران ملل متحد (UNDP)، پروژه مذکور برای ارتقای آگاهی ها در هیات های ملی قانونگذاری و نیز برای متعهد کردن نمایندگان سراسر جهان در اجرای پروتکل ناگویا موثر واقع خواهد شد.

به علاوه یک سری از ابتکارات آموزشی و آگاهی رسانی در حاشیه نشست کمیته بین الدولی پروتکل ناگویا که ژوئن 2011 در مونترال و آوریل 2012 در دهلی نو برگزار می شود، اتخاذ خواهد شد.

در این نشست، جمهوری اسلامی ایران با هیئتی سه نفره از سوی وزارت جهاد کشاورزی در این اجلاس شرکت کرد.

بر اساس اعلام مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران (IRBIC) گروه دیگری متشکل از رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران و انجمن بیوتکنولوژی نیز به طور مستقل از هیئت اعزامی از ایران در این اجلاس شرکت داشتند.

در این اجلاس که به ریاست میچی هیکو هانو وزیر کشاورزی ژاپن و با حضور نمایندگان 160 کشور عضو و بیش از 30 کشور غیر عضو و نمایندگان سازمان‌های غیردولتی در مجموعه عظیم برگزاری اجلاس‌های شهر ناگویای ژاپن برگزار شد، تصمیمات مهمی اتخاذ شد که مهم‌ترین آن‌ها تصویب "پروتکل الحاقی" برای جبران خسارات احتمالی ناشی از موجودات زنده تراریخته بود.

 

مهمترین مصوبات اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی

 • مسئولیت‌ها و حقوق کشورهای ترانزیت کننده محصولات تراریخته

 • بازرسی و گزارش‌دهی در مورد عملکرد پروتکل

 • ترتیبات ارزیابی و بازنگری در مورد عملکرد پروتکل

 • برنامه استراتژیک پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا برای سال‌های 2011 تا 2020

 • تهیه راهنمای آنالیز خطر و مدیریت خطر نحوه کار اتاق تهاتر ایمنی زیستی

 • نحوه استفاده از متخصصین ایمنی زیست  (Roster of Experts)

 • حمل و نقل فرامرزی، شناسایی و برچسب زنی موجودات زنده تراریخته

 • وضعیت فعالیت‌های مربوط به توانمندسازی

 • هماهنگ سازی و همکاری با سایر سازمان‌ها ومعاهده‌های بین‌المللی

 • انتخاب اعضای جدید کمیته پایبندی (شورای حکام(

 

منبع : CBD - مقالات مرتبط

نوع مطلب : تنوع زیستی، 
برچسب ها : کنوانسیون تنوع زیستی، پروتکل ایمنی زیستی، کنفرانس ناگویا،
لینک های مرتبط :
1394/04/9 05:09 ق.ظ
سلام کمک های بشر دوستانه دست ساخته خشونتهاست. پس اجازه دهید ایران یک کار به تمام معنی‌ انقلابی را انجام داده و پرچمی‌ را بالا ببرد که بیان کننده این است "همه در خانه خود بمانید و در کار بقیه دخالت نکنید".
1394/02/25 02:42 ب.ظ
سلام، با حمایت مقام معظم رهبری، آقایان روحانی و ظریف مهارتهای خود را در انجام مذاکرات و حل مشکلات پیچیده نشان داده‌اند. به آنها اجازه دهید تا امور مربوط به سیاستهای خارجی‌ ایران در منطقه را نیز به عهده بگیرند.
1390/02/2 11:43 ب.ظ
بسیار زیبا و جالب بود ممنون
من تازه وبلاگتون را دیدم. خوشحال می شوم به من هم سری بزنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما
 
 
بالای صفحه