تبلیغات
تنوع زیستی و طبیعت - بهترین عکس‌های بخش مسابقه نشنال جئوگرافیک در سال ۲۰۱۰
 
تنوع زیستی و طبیعت
Biodiversity and Nature
درباره وبلاگ


تنوع زیستی به معنای قابلیت تمایز بین ارگانیسم های زنده از هر منبع شامل اکوسیستم های زمینی، دریایی و اکوسیستم های آبزی، همچنین شامل ترکیبات اکولوژی که بخشی از اکوسیستم ها را تشکیل می دهند، می باشد. تنوع زیستی علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها را نظیر خوراک، پوشاک و مسکن فراهم می آورد، سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون و همه جانبه ما را نیز تضمین می کند. روند رو به رشد تهدید این گنجینه حیات سیاست مداران و متفکران را به توجه بیش از پیش به این مقوله معطوف داشته است.

مدیر وبلاگ : شهرام صمدی خادم
نظرسنجی
چقدر با مبحث " تنوع زیستی " آشنایی دارید؟


سایت نشنال جئوگرافیک باز هم عکس‌های بخش مسابقه سال ۲۰۱۰ را انتخاب کرد. این عکس‌ها در سه دسته قرار می‌گیرند: انسان‌ها، مکان‌ها و طبیعت.

برنده مسابقه مبلغ ۱۰٫۰۰۰ دلار به عنوان جایزه می‌برد. البته به عکاس هر عکس هم ۱۵ دلار به عنوان پاداش داده می‌شود.

دراینجا ۲۵ عکس از همه دسته‌ها جمع آوری شده است و کاربران نشنال جئوگرافیک به آنها امتیاز می‌دهند. عنوان هر عکس نیز توسط خود عکاس نوشته شده است. مطمئنا شما هم از دیدن عکس‌ها لذت خواهید برد. برای دیدن آنها در اندازه بزرگ عکس‌ها را ذخیره نمایید.


فرد تراک: آخوندک دعاخوان.
این حشره جالب به خاطر رنگ بنفش بی شباهت به گل‌ها نیست و زیاد شباهتی به حشره ندارد. او وقتی بزرگ تر شود حادثه جوتر نیز می‌شود. او پوست می‌اندازد، بعد از بزرگ سالی بدنش کرک دار شده و سپس بعد از دو هفته می‌میرد. اکوسیستم این حشره قبل از بزرگ سالی نیز شش هفته طول می‌کشد و در این شش هفته به همین شکل و شمایل می‌ماند.


آریو ویبیسونو: روستای سورادیتا، غرب جاوه، اندونزی.
بچه‌ها با خروس‌هایشان بازی می‌کنند. البته این یک مسابقه واقعی بین خروس‌ها نیست، چراکه به پاهای خروس‌ها هیچ پره ای نبسته اند. این بچه‌ها از بازی با خروس‌ها لذت می‌برند، آنها در طول عمرشان هیچ وقت اسباب بازی نداشته اند.


جوآ ویانا: مجمع الجزایر «فرناندو د نورونها» در برزیل
به عنوان جایگاه حیات وحش شناخته می‌شود. اما امروزه دلفین‌های این مکان ایزوله شده قربانی عادت‌های زندگی مصرف گرا شده اند.


ناتالیا روزوریاگا: کی گومپا.
این عکس را زمانی که از معبد بودایی «کی.کی» در روستای کوچکی در میانه هیمالیا بازدید کردم انداختم و کی گومپا (معبد کی) در نزدیکی آن قرار دارد. من یک هفته با راهبان اینجا زندگی کردم. این عکس بازتابی از آرامش و بیشتر جو روحانی که خاص این مکان است می‌باشد. این معبد در ارتفاع ۴۰۰۰ متری زمین قرار دارد و من برای گرفتن این عکس مجبور بودم که ۵۰۰ متر هم بالاتر رفته و کوهنوردی کنم. در اینجا احساس می‌کنم بهشت را لمس کردم!


مایکل سیوارد: تصادف با رعد و برق.
در ۱۳ سپتامبر ۲۰۰۹ طی یک طوفان آذرخش به ساختمان مرکزی آتنا در هنگ کنگ مرکزی برخورد کرده است
.کستانین لوچانسکی: جاده «سرا دا لبا» نزدیک لوبانگو (آنگولا).
سرا دا لبا علامت مرزی آنگولاست. جاده در دهه ۷۰ ساخته شد. تصاویر این مکان چندین دهه کارت پستال‌های این کشور را تشکیل می‌داد، اما تمام عکس‌ها در روز گرفته شده بودند. من می‌خواستم کاری متفاوت کرده باشم و سعی کردم در شب عکس بگیرم. اما ظاهرا این کار غیرممکن بود: هوا قیرگون و مه دار، ارتفاع ۱۸۰۰ متری (۵۰۰۰ فوت). من نهایت بیشتر از ۶۰ ثانیه نمی‌خواستم نوردهی کنم تا از نویزهای دیجیتالی جلوگیری کنم. اما پایین رفتن و بالا رفتن ماشین‌ها از این بخش جاده چند دقیقه طول می‌کشید. مه غلیظ بود و جلوی تصویر را می‌گرفت! ناگهان مه محو شد و  دیدم که چند ماشین پایین می‌آیند و تعدادی هم بالا می‌روند. آنها در وسط و زیر ۶۰ ثانیه به هم رسیدند… انگار که نقاشی شده اند!


استان بومان: هنوز بهار است. ماهیگیری در انتهای پل.


آنیکو مولنار:
درمقابل گردباد در مونت بلانک. دوستم لازلو وارکونیی گروهی را در مونت بلانک هدایت می‌کند، او ماه آپریل طی یک حادثه وحشتناک در اورست درگذشت. بله یک یخچال بزرگ سقوط کرده بود.


عیسی اوراندی: اهرام بزرگ
مردم مصر باستان اعتقاد داشتند که مرگ بر روی زمین آغاز سفری به دنیای دیگر است. بدن‌های مومیایی شده پادشاهان یا زیر زمین دفن می‌شد یا در اهرام گذاشته می‌شدند تا محافظت شده و به زندگی آن دنیایی فرستاده شوند.


فردی سردریا: سیاره مایع
عکسی دیگر از سری منظره‌های آب، که نقطه متفاوتی از منظره امواج را نشان می‌دهد. زاویه ای که مردم آن را نمی‌بینند.


میهای لاکوب: قسمت مرکزی شهر شیکاگو.
مقدر شده بود من در لحظه مناسبی در اینجا باشم تا بتوانم چنین عکسی بگیرم. این مکان نیکولس برادوی بود که به شعبه مدرن موسسه هنری شیکاگو منتهی می‌شد با چشم اندازهای زیبایی مرکز شیکاگو. زمان غروب آفتاب هم فرا رسیده بود. من این نوع معماری را دوست دارم، زندگی در شهری پرطراوت و نور، همه در یک فرم عکس قابل مشاهده است.


ران مک کومبی: پرنده (کاکایی نقره ای) با جوجه در دهانش
عکس در جزایر «فارنی» گرفته شده در نورتنبرلند در انگلیس. از وقتی قصد عکس گرفتن کردم این پرنده سه یا چهار بار بالای سر مجموعه مرغان نوروزی چرخید بدون اینکه جوجه از دهانش بیفتد.


لین دین: ماهیخوار بزرگ آبی با ماهی
بزرگ ترین ماهیخوار در آمریکای شمالی. این پرندگان وقت شکار در نزدیکی رودخانه یا لبه برکه می‌نشینند و منتظر شکار می‌شوند.


یوگان تایمشو: ابر و کشتی. اکراین، کریمه، دریای سیاه. چشم اندازی از کوه‌های Ai-Petri.


آدان ویگن: مسئولیت سنگین
یک روز صبح در ماه آگوست می‌خواستم روزنامه را بردارم. همه چیز نمدار و خیس بود، و ناگهان این زنبور کوچک را روی گل سفیدی بیرون از پنجره اتاقم دیدم. دو ساعت بعد که از خانه بیرون رفتم و زنبور را دیدم که هنوز روی همان گل نشسته این عکس را انداختم. گویی که قادر نبود پرواز کند.


جاش ادلسون:
به خاطر قرار گرفتن آتش فشان‌ها در جلوی نور ماشین‌هایشان این عکس ضدنور شده است. آن‌ها در حال اطفا حریق عظیمی‌ هستند که در اثر انفجار خط گاز طبیعی در نزدیکی سان فرانسیسکو اتفاق افتاده است (سپتامبر ۲۰۱۰). آتش ۳۷ خانه را ویران کرد و ۷ تلفات نیز به همراه داشت.نام این گیوم: کویر


اولافور راگنارسون: عناصر ناب
فوران اتشفشان در «Fimmvorduhals». ماه کامل و بادهای قوی برای من که بیرون از ماشینم ایستاده بودم مشکل ایجاد می‌کرد. من با خودم دوربین داشتم و فوکوس کردم، منتها سه پایه نداشتم، ناگهان لحظه جادویی فرا رسید. من نمایشی از طبیعت را تجربه می‌کردم که کمتر انسانی آن را به چشم خود دیده است. من دوربینم را برداشته و سعی کردم با بادهای قوی بجنگم. دوربینم را روی کاپوت ماشین محکم کرده و نفسم را حبس کردم. ۳۰ عکس انداختم و تنها یکی از آنها خوب درآمد.


جی فاین:
این عکس را زمان طوفان و رعد و برق انداختم. باد کم شد و بارانی هم نبود، و این به من اجازه داد که از داخل خانه و با آرامش از پنجره باز این عکس را بیندازم.


امی ‌هلن جوهانسون: سفر ناامن
یک زن بین واگن‌های قطار محلی در حال حرکت نشسته است که به سمت شمال داکا پایتخت بنگلادش می‌رود. بار و بنه او زیر واگن و در جلوی خودش قرار دارد. زمان به پایان رسیدن ماه رمضان است و این زن برای رسین به جشن سه روزه عید فطر سفر می‌کند. مردم زیادی این روز شهرشان را ترک کرده و به زادگاه و پیش فامیل می‌روند تا این روز را جشن بگیرند. کسانی که بلیت گیرشان نمی‌آید یا پول کافی ندارند روی سقف واگن‌ها سوار می‌شوند یا مثل این زن نقطه خلوتی برای خود پیدا می‌کنند تا به مقصد برسند.


متس آلمولف: تنها
من در هلی کوپتر و در آسمان بودم و عکاس می‌کردم و ناگهان درختی را دیدم که بین هزاران درخت صنوبر احاطه شده است. پس از فرصت استفاده کرده و با استفاده از این نور به موقع تنها یک عکس انداختم.


شان هوی: توفان تندری بر بالای چمنزار مونتانا در هنگام غروب


الکس تان: کمپ کانانا، Botswana.
در حال گذر از کنار جاده برای تماشای زرافه‌های در حال چرا رفته بودم که ناگهان سر حیوانی را دیدم که پشت تپه کوچکی کمین کرده است. یک شیر ماده گرسنه. من هم منتظر دوربین را آماده نگه داشته باشم تا عاقبت ماده شیر در لحظه مناسب زمانی که زرافه احساس خطر کرد به سویش خیز برداشت و من هم عکسم را انداختم. البته باید بگویم ماده شیر موفق نشد و در همانجا دراز کشید.

جوشوا کاست
ساحل نیوپورت، کالیفرنیا. بر فراز امواج ساحت دسته ای از پرندگان مسیری را پرواز می‌کنند که در صبح زود ساحل کالیفرنیا منظره ای ناب را ایجاد کردند.

نوع مطلب :
برچسب ها : نشنال ژئوگرافیک، تصاویر برگزیده، طبیعت،
لینک های مرتبط :
1390/01/15 11:12 ق.ظ
من نخواهم بعد مرگم .لاشه ای بیهود ه باشم

تک درختی خشک و تنها .در مسیر باد باشم

یا که شمعی سرد و خاموش. گوشه ای افتاده باشم

چشمه خشکیده ای من .در کویری گرم باشم

سلام وبلاگ بسیار زیبا و اموزنده دارید

تشکر میکنم برا زحماتی که

میکشید..موفق باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما
 
 
بالای صفحه