تبلیغات
تنوع زیستی و طبیعت - آشتی با طبیعت
 
تنوع زیستی و طبیعت
Biodiversity and Nature
درباره وبلاگ


تنوع زیستی به معنای قابلیت تمایز بین ارگانیسم های زنده از هر منبع شامل اکوسیستم های زمینی، دریایی و اکوسیستم های آبزی، همچنین شامل ترکیبات اکولوژی که بخشی از اکوسیستم ها را تشکیل می دهند، می باشد. تنوع زیستی علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها را نظیر خوراک، پوشاک و مسکن فراهم می آورد، سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون و همه جانبه ما را نیز تضمین می کند. روند رو به رشد تهدید این گنجینه حیات سیاست مداران و متفکران را به توجه بیش از پیش به این مقوله معطوف داشته است.

مدیر وبلاگ : شهرام صمدی خادم
نظرسنجی
چقدر با مبحث " تنوع زیستی " آشنایی دارید؟


به مناسبت 13 فروردین ، روز انس با طبیعتنوروز باستانی همواره کهن ترین سنت و عزیزترین روز سال نزد ایرانیان بوده است. نوروز برجای مانده از روزگاری است که تنها با کمک تاریخ می توان درباره ی آن چیزهایی دانست . در گردش سالانه ی روزگار ، نوروز یک تنوع روحی و یک انبساط خاطر می باشد که مردم برای تغییر و تحول در زندگی خود آن را ارج می نهادند . با فرارسیدن نوروز همراه با دگرگونی طبیعت انسان ها نیز تحولاتی در زندگی مادی و معنوی خود به وجود می آوردند . هر جزئی از آیین نوروز نمادی از ستایش زیبایی و اخلاق انسانی و مهر و دوستی است.سیزده فروردین؛ روز طبیعت، روز پایان دوره جشن های نوروزی است. در این روز مردم بنابر یک سنت قدیمی از خانه ها بیرون و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها به شادی بگذرانند. هم
 اکنون‎‎ نیز در این روز که روز طبیعــت نام‎‎ گرفته است‎‎، مردم بنا بر سنت فرهنگی خود همراه‎‎ دوستان‎‎ و خـویشاوندانشان از خــانه خارج می‎‎ شوند و به دشت‎‎ و طبیعت می روند تا آخرین روز عیـد را بــه شــادی و تفــریح بگذرانند.

آشتی با طبیعت همواره در قاموس ایرانیان جایگاه ویژه ای داشته است. تامل در كمال و جمال زیبای خداوندی، اصی ترین نتیجه و ثمره انس با طبیعت است. طبیعتی كه ذات انسان و قوه عاقله او را در راه شناخت معبود یكتا هدایت می كند.هرساله در تاریخ سیزدهم فروردین ایرانیان در دامان پرمهر طبیعت گرد هم می آیند تا روز طبیعت را در پرتوی از مهربانی ها و نیكی ها بگذرانند. روز طبیعت این فرصت را برای ما فراهم می سازد تا برای یك روز و حتی ساعاتی محدود به طبیعت پناه ببریم و از لذایذ روحانی مشاهده زیباییها بهره مند شویم. فراموش نكنیم كه طبیعت آینه تمام قدی است كه در آن می توان “خود”را یافت. بنابر این حفظ طبیعت به معنای حفظ خودمان است و لاغیر.

بسیاری از روانپزشكان بر این نكته تاكید كرده اند كه ارتباط آدمی با طبیعت، ، نتایج و ثكرات بسیار مفیدی برای او به همراه خواهد داشت و قطع ارتباط با طبیعت انسان را از بسیاری خوشیها محروم می سازد.. بالارفتن میزان آمار و ارقام افسردگی در شهرهای بزرگ ارتباط مستقیمی را دور بودن انسان از طبیعت دارد.

جفا در حق و طبیعت و آلوده نمودن آن مترادف با جفایی است كه انسانها در حقوق خود می كنند .جفایی كه بیشترین سرزنشها بر آن مترتب است.همان گونه كه انسان ها نسبت به هم حق و حقوقی دارند كه اگر از آنها سرپیچی كنند ، به عنوان خاطی و مجرم در دادگاه مورد بازخواست قرار خواهند گرفت ، ظلم به طبیعت نیز جرمی سخت و نابخشودنی محسوب می شود.هرچند ممكن است انسان به دلیل این خطا ظاهرا مورد بازخواست قرار نگیرد اما گناه این جرم دائما بر گردن او باقی است.

روز سیزدهم فروردین یا روز طبیعت نیز نیز باید مظهر علاقه و انس آدمی نسبت به طبیعت باشد.در خصوص این روز موارد زیادی از پیشینیان نقل شده است.عبدالله مستوفی در كتاب «شرح زندگانی من» چگونگی انجام این مراسم در دوره قاجار را با ذكر جزئیات شرح داده است. همچنین ادوارد یاكوب پولاك هم در مورد مراسم سیزده به در چنین می نویسد:

« سرانجام روز سیزدهم، یعنی آخرین روز عید فرا می رسد. مطابق با یك رسم كهن گویا تمام خانه ها در چنین روزی معروض خطر ویرانی هستند. به همین دلیل همه از دروازه؟ شهر خارج می شوند و به باغ ها روی می آورند.»

در هر حال روز طبیعت نباید تنها روز ارتباط آدمی با طبیعت باشد، بلكه همان گونه كه از نام این روز پیداست، این روز باید مبدا و نقطه آغازی برای ارتباط انسان با طبیعت باشد.حفظ طبیعت حداقل خدمت و شكرگزاری انسان نسبت به خلقت خداوندی محسوب می شود. خلقتی كه در سرتاسر آن مظاهر جلال و جمال و رحمت و عظمت خداوند قابل مشاهده است.پس این آینه زلال راهمچنان زلال نگاه داریم.


در این روز لازم است با رعایت نکاتی ساده اما ضروری ضمن بهره مندی از طبیعت زیبای کشورمان ، آسیبی به محیط زیست وارد نکنیم : 


- آلودگی محیط زیست ، گسترش شهر ها و جاده ها زندگی و بقای حیوانات و موجودات زنده را با مخاطرات جدی مواجه کرده است . گیاهان و حیوانات نیز مانند ما حق زندگی دارند پس در روز طبیعت ، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم.
- سالانه هزاران هکتار جنگل و مرتع بدلیل بی احتیاطی هموطنانمان در آتش می سوزد . در صورت نیاز به آتش حتی الامکان منقل همراه خود ببرید و در غیر اینصورت حتماً خاکستر آتش را با آب خاموش کنید. همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنید و سیگار خود را  قبل از خاموش کردن رها نکنید.

- از تخریب آشیانه پرندگان و مسدود کردن محل زندگی حیوانات وحشی جداً خودداری کنید.

- اگر در طبیعت حیواناتی مانند لاک پشت و جوجه تیغی را دیدید ، از شکار و آوردن آنها به خانه جداً خودداری فرمائید.
- اگر به جنگل و یا مناطق خارج از محدوده شهری می روید یادتان باشد شما میهمان هستید و حیوانات صاحب خانه ، پس ضمن انتخاب مکان مناسبی جهت گذارندن روز ،  از نزدیک شدن به محل زندگی حیوانات وحشی خودداری کنید تا برای مهمانان و صاحب خانه ها  مشکلی پیش نیاید.
- از آلوده کردن آب ، خاک و هوا پرهیز کنید . زباله های خود را جمع کرده و همراه خود ببرید.
- در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد ، با کمترین سرعت ممکن رانندگی نمائید و مراقب حیوانات بی پناه باشید.
- اگر به مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست می روید ، رعایت قوانین مربوط به آن الزامی است . از ایجاد سر و صدای بیش از حد ( به ویژه زدن ترقه ) جداً خودداری کنید . در کنار چشمه های طبیعی و مصنوعی ایجاد شده برای آب خوردن حیوانات اقامت نکنید تا حیوانات به راحتی و بدون استرس بتوانند آب بنوشند .
- در صورت مشاهده حیوان مصدوم به آن کمک کنید یا با سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی یا افرادی که می توانند به شما کمک کنند تماس بگیرید.
- به جای شکار حیوانات ، به جای چیدن گلها و گیاهان از آنها عکس بگیرید و سالها از دیدن آن عکس لذت ببرید.
- دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم . اگر جایی مشکل و ایرادی دیدیم عکس بگیریم و به شکلی آنرا در اختیار رسانه ها و خبرگزاریهای کشورمان قرار دهیم و یا در سایت و وبلاگ خود منعکس کنیم . برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران همه باید احساس مسئولیت کنیم .
- در صورت مشاهده شکارچی و یا افرادی که قصد صدمه زدن به محیط زیست را دارند ، مراتب را به پلیس 110 و یا اداره محیط زیست استان اطلاع دهید.

نوع مطلب :
برچسب ها : آشتی با طبیعت، حفظ طبیعت، روز انس با طبیعت، 13 فروردین، اهمیت محیط زیست،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما
 
 
بالای صفحه